19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

I hierarchiczny, i demokratyczny

Ocena: 5
762

– Przewodniczący episkopatu jest niejako „twarzą” Kościoła w Polsce i jego wyrazistym głosem – mówi Marcin Przeciszewski.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z Marcinem Przeciszewskim, historykiem Kościoła, prezesem Katolickiej Agencji Informacyjnej, rozmawia Monika Odrobińska

Kto rządzi Kościołem w Polsce: przewodniczący episkopatu czy prymas?

Ani przewodniczący episkopatu, ani prymas. Na czele Kościoła w Polsce, jak i całego Kościoła powszechnego, stoi papież. A diecezjami zawiadują mianowani przez niego biskupi. Biskupi z danego kraju tworzą Konferencję Episkopatu, która jako stała instytucja istnieje od Soboru Watykańskiego II. W Polsce istniała wcześniej, dlatego świętujemy jej stulecie. Wbrew stereotypom, nie jest to ani zarząd, ani rząd Kościoła – bo tę funkcję sprawuje Stolica Apostolska. Konferencja Episkopatu to ciało kolegialne, służące wymianie doświadczeń, koordynacji działań duszpasterskich w dostosowaniu do specyfiki kraju i miejscowych warunków kulturowych, społecznych i politycznych, wypracowujące wspólne stanowisko. Prawo czy kwestie doktrynalne Konferencja Episkopatu reguluje w bardzo ograniczonym zakresie, nie naruszając kompetencji Stolicy Apostolskiej czy poszczególnych biskupów.

Mamy blisko 150 biskupów – czy jednomyślność jest w ogóle możliwa?

Nie jest możliwa ani nawet potrzebna. Wyraża to zasada wypracowana przez Ojców Kościoła: In necessariis unitas, in dubiis libertas, in omnibus caritas – „W tym, co konieczne – jedność, w sprawach wątpliwych – wolność, a we wszystkim – miłość”. Zatem jedność wśród biskupów obowiązuje w kwestiach przekazu wiary oraz zasad moralności, pozwala się przy tym na pluralizm w sprawach mniejszej wagi.

Ani przewodniczący Konferencji Episkopatu, ani sama Konferencja nie mają władzy nad biskupami diecezjalnymi, bo ci są suwerennymi rządcami podlegającymi papieżowi. Cechą episkopatu jest kolegialność – Jezus tworząc Kościół, powierzył władzę nad nim nie jednemu apostołowi, ale całemu kolegium apostolskiemu, które pracuje pod przewodnictwem Piotra. W imię wspólnego dobra wypracowują jedność w sprawach istotnych.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 11 (700), 17 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 marca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -