14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek zachęcił zwierzchnika prawosławia w Czechach i na Słowacji do rozwijania dialogu ekumenicznego

Ocena: 0
1510

Do rozwijania dialogu prowadzącego ku jedności chrześcijan zachęcił Ojciec Święty zwierzchnika Kościoła Prawosławnego Ziem Czeskich i Słowacji, Rościsława.

fot. pixabay.com

Była to pierwsza wizyta prawosławnego arcybiskupa Preszowa u papieża, po jego wyborze na to stanowisko 11 stycznia 2014 roku.

W swoim przemówieniu Franciszek nawiązując do postaci świętych Cyryla i Metodego zaznaczył, że obydwa Kościoły mają wspólne dziedzictwo świętości. Przypomniał, że chodzi nie tylko o męczenników z czasów odległych, ale również niedawnego okresu, gdy w Czechach i na Słowacji trwało prześladowanie ateistyczne. Także dzisiaj cierpienia wielu braci i sióstr prześladowanych z powodu Ewangelii są naglącą zachętą, wzywającą nas do poszukiwania większej jedności. Niech przykład Cyryla i Metodego pomoże nam docenić to dziedzictwo świętości, które już nas łączy! – stwierdził papież.

Następnie Ojciec Święty przypomniał, że Cyryl i Metody przetłumaczyli orędzie ewangeliczne na język dostępny dla narodów słowiańskich Państwa Wielkomorawskiego. W tym kontekście podkreślił konieczność podjęcia nowej ewangelizacji. Aby głosić Pana nie wystarcza potwierdzenie schematów przeszłości, ale musimy słuchać Ducha Świętego, który zawsze inspiruje nowe i odważne sposoby ewangelizacji naszych współczesnych. Czyni to również, także w krajach tradycyjnie chrześcijańskich, często naznaczonych sekularyzacją i obojętnością – powiedział Franciszek.

Papież przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który określił świętych Cyryla i Metodego „autentycznymi protagonistami ekumenizmu”. Przypominają nam, że jedność nie oznacza jednolitości, ale pojednanie różnorodności w Duchu Świętym. Niech świadectwo świętych Cyryla i Metodego towarzyszy nam na drodze ku pełnej jedności, pobudzając nas do przeżywania tej różnorodności w jedności i nie zniechęcania się nigdy na naszej drodze, do której przebycia jesteśmy powołani z woli Pana z radością – stwierdził Ojciec Święty.

Franciszek wyraził uznanie dla aktywnego udziału Kościoła Prawosławnego Ziem Czeskich i Słowacji w pracach Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Prawosławnym. Podkreślił swe pragnienie, aby organ ten pogłębił dialog na temat relacji między synodalnością a prymatem w pierwszym tysiącleciu.

Kościół prawosławny w dawnej Czechosłowacji nawiązuje do tradycji misji św. Braci Cyryla i Metodego na Morawach (IX wiek), choć później w Czechach przez wiele wieków był nieobecny. Organizacyjnie ukształtował się po I wojnie światowej, gdy w 1918 powstała Czechosłowacja. Miał wówczas status autonomiczny, a jego Kościołem macierzystym był Patriarchat Serbski. Po II wojnie światowej, gdy Czechosłowacja znalazła się w strefie wpływów sowieckich, również miejscowe prawosławie przeszło – mimo protestów Kościoła serbskiego – pod jurysdykcję Patriarchatu Moskiewskiego, który w 1951 udzielił mu autokefalii, czyli pełnej niezależności.

Decyzji tej jako politycznej, nie kanonicznej, przez wiele dziesięcioleci nie uznawały patriarchaty i Kościoły greckojęzyczne z Konstantynopolem na czele. Uznanie autokefalii czeskiego i słowackiego prawosławia przez te Kościoły nastąpiło dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych. 27 sierpnia 1998 patriarcha Bartłomiej I oficjalnie udzielił autokefalii tamtejszym prawosławnym, tym razem w zgodzie z kanonami. Potwierdził to jego udział w obchodach 1150. rocznicy obecności Świętych Braci na terenie dzisiejszej Słowacji i konsekracja przezeń 29 maja 2013 katedry prawosławnej w Bratysławie.

Obecnie Kościół Prawosławny Ziem Czeskich i Słowacji liczy około 100 tys. wiernych, z czego około 70 tys. na Słowacji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -