23 sierpnia
piątek
Apolinarego, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Episkopat pracuje nad systemową odpowiedzią na problem wykorzystania dzieci i młodzieży

Ocena: 4.2
309

Głównym tematem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, którą zwołał 22 maja Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki była systemowa odpowiedź na problem wykorzystania dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych.

fot. PAP/Piotr Nowak

W ramach spotkania odbyło się również szkolenie metropolitów, dotyczące ochrony dzieci i młodzieży.

– Chodzi o to, abyśmy w jak najszybszym czasie przejrzeli skuteczność procedur. Tak aby te braki, które się ujawniły, jak najszybciej – poprzez szkolenia delegatów i wprowadzenie strategii – udoskonalić. Musimy je systematycznie udoskonalać dla dobra osób pokrzywdzonych – podkreślił abp Wojciech Polak, Prymas Polski, Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży KEP.

Prezentując założenia nowego systemu ks. Piotr Studnicki, koordynator medialny z Centrum Ochrony Dziecka zaznaczył., że istnieje przede wszystkim pilna potrzeba zbudowania profesjonalnego systemu prewencji. 

– Jeśli chodzi o pomoc osobom pokrzywdzonym jest bardzo dużo do zrobienia i film braci Sekielskich też bardzo jasno to pokazał. Jest kwestia zbudowania profesjonalnego systemu zgłoszeń, żeby osoby pokrzywdzone  wiedziały, że to rzeczywiście można zrobić łatwo i, że to działa. Jest też kwestia przygotowania kompleksowej pomocy osobom pokrzywdzonym . Myślę o takich punktach, gdzie mogłyby łatwo znaleźć pomoc, czy to psychologiczną, czy to innego rodzaju, której potrzebują – wyjaśnił ks. Studnicki.

– W tym projekcie przewidujemy również kwestię, którą Centrum zajmuje się od lat, a więc kwestię prewencji, całego systemu szkoleń skierowanych do seminariów, zgromadzeń zakonnych, księży, do wszystkich w Kościele, aby poprzez zmianę świadomości, edukację, informację stwarzać coraz bardziej bezpieczne środowiska dla dzieci i młodzieży – podkreślił ks. Studnicki.

Dodał, że do rozwiązania dochodzą jeszcze kwestie prawne. W związku z tym ma powstać specjalna grupa, która pracowała będzie nad wprowadzeniem przepisów nowego motu proprio papieża Franciszka.

Nacisk ma pójść również na poprawienie komunikacji, zarówno wewnątrz kościoła, żeby nie dochodziło do sytuacji, że ksiądz usunięty z kapłaństwa, podaje się za kapłana. Praca ma również dotyczyć komunikacji z wiernymi 

Delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, abp Wojciech Polak poinformował, że szkolenie metropolitów, które odbyło się po posiedzeniu Rady Stałej, dotyczyło również badania tego, w jaki sposób prowadzone były sprawy związane z przestępstwami duchownych. – Tutaj mówimy więc też o odpowiedzialności. Ale w tym projekcie proponujemy również pomoc dla metropolitów: grupę specjalistów do pomocy w jasnym przejrzeniu tych spraw – zauważył abp Polak.

Przypomniał też, że w czasie obrad zatwierdzone zostało również słowo biskupów do wiernych „Wrażliwość i wierność”, które zostanie odczytane w kościołach w najbliższą niedzielę. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 sierpnia

„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”.

Dziś w Kościele: piątek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rt 1,1.3-6.14b-16.22; Ps 146 (145),5-10; Mt 22,34-40
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -