21 listopada
czwartek
Alberta, Janusza, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Episkopat pracuje nad systemową odpowiedzią na problem wykorzystania dzieci i młodzieży

Ocena: 4.2
1419

Głównym tematem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, którą zwołał 22 maja Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki była systemowa odpowiedź na problem wykorzystania dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych.

W ramach spotkania odbyło się również szkolenie metropolitów, dotyczące ochrony dzieci i młodzieży.

– Chodzi o to, abyśmy w jak najszybszym czasie przejrzeli skuteczność procedur. Tak aby te braki, które się ujawniły, jak najszybciej – poprzez szkolenia delegatów i wprowadzenie strategii – udoskonalić. Musimy je systematycznie udoskonalać dla dobra osób pokrzywdzonych – podkreślił abp Wojciech Polak, Prymas Polski, Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży KEP.

Prezentując założenia nowego systemu ks. Piotr Studnicki, koordynator medialny z Centrum Ochrony Dziecka zaznaczył., że istnieje przede wszystkim pilna potrzeba zbudowania profesjonalnego systemu prewencji. 

– Jeśli chodzi o pomoc osobom pokrzywdzonym jest bardzo dużo do zrobienia i film braci Sekielskich też bardzo jasno to pokazał. Jest kwestia zbudowania profesjonalnego systemu zgłoszeń, żeby osoby pokrzywdzone  wiedziały, że to rzeczywiście można zrobić łatwo i, że to działa. Jest też kwestia przygotowania kompleksowej pomocy osobom pokrzywdzonym . Myślę o takich punktach, gdzie mogłyby łatwo znaleźć pomoc, czy to psychologiczną, czy to innego rodzaju, której potrzebują – wyjaśnił ks. Studnicki.

– W tym projekcie przewidujemy również kwestię, którą Centrum zajmuje się od lat, a więc kwestię prewencji, całego systemu szkoleń skierowanych do seminariów, zgromadzeń zakonnych, księży, do wszystkich w Kościele, aby poprzez zmianę świadomości, edukację, informację stwarzać coraz bardziej bezpieczne środowiska dla dzieci i młodzieży – podkreślił ks. Studnicki.

Dodał, że do rozwiązania dochodzą jeszcze kwestie prawne. W związku z tym ma powstać specjalna grupa, która pracowała będzie nad wprowadzeniem przepisów nowego motu proprio papieża Franciszka.

Nacisk ma pójść również na poprawienie komunikacji, zarówno wewnątrz kościoła, żeby nie dochodziło do sytuacji, że ksiądz usunięty z kapłaństwa, podaje się za kapłana. Praca ma również dotyczyć komunikacji z wiernymi 

Delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, abp Wojciech Polak poinformował, że szkolenie metropolitów, które odbyło się po posiedzeniu Rady Stałej, dotyczyło również badania tego, w jaki sposób prowadzone były sprawy związane z przestępstwami duchownych. – Tutaj mówimy więc też o odpowiedzialności. Ale w tym projekcie proponujemy również pomoc dla metropolitów: grupę specjalistów do pomocy w jasnym przejrzeniu tych spraw – zauważył abp Polak.

Przypomniał też, że w czasie obrad zatwierdzone zostało również słowo biskupów do wiernych „Wrażliwość i wierność”, które zostanie odczytane w kościołach w najbliższą niedzielę. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 listopada

Czwartek, XXXIII Tydzień zwykły
Wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 19, 41-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter