29 maja
piątek
Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Apel o modlitwę i pomoc dla Ukrainy

Ocena: 0
3063
Ludzi cierpiących wciąż przybywa, co widać w sąsiadującej z nami Ukrainie, tak nam bliskiej przez wieki współistnienia, oraz w Azji i Afryce – alarmuje Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przed Ogólnopolskim Dniem Modlitwy o Pokój na Ukrainie w niedzielę 22 marca.
20150317 14:14
lk, BPKEP / Warszawa (KAI), mz
fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
 
Trudno sobie wyobrazić chrześcijanina niewrażliwego na ludzkie cierpienia, dlatego ponawiamy prośbę o dalsze wspieranie potrzebujących – apeluje ZPKnW. Przypomina, że wsparcie to można okazać m.in. przez modlitwę, post i jałmużnę.

W okresie Wielkiego Postu Zespół dziękuje wszystkim darczyńcom za pomoc okazaną "zwłaszcza dzieciom, młodzieży i osobom starszym względnie chorym – w tych krajach, w których nienawiść i wrogość daje o sobie znać poprzez wojenne działania, którym bardzo często towarzyszą straszliwe okrucieństwa". Zmuszało to i wciąż zmusza setki tysięcy osób do opuszczania własnych domów, miejscowości i ratowania życia, poszukiwania wsparcia w państwach i wśród narodów, które wyrażają zgodę i wychodzą naprzeciw potrzebującym wsparcia.

"Nie był i być nie może obojętnym nasz Naród" – czytamy w apelu. "Co więcej, wypada nam podkreślić, że spotykamy się z życzliwością ze strony społeczeństwa naszego zawsze, kiedy odwołujemy się do ludzkiej wrażliwości na potrzeby naszych sióstr i braci narażonych na prześladowania. Z tego to względu wyrażamy wdzięczność. Czynimy to w obliczu Pana, którego wrażliwość na ludzkie potrzeby jest wyjątkowo czytelna w okresie Wielkiego Postu, zwłaszcza, gdy rozważamy Mękę Chrystusową" - przypomniano w apelu Zespołu.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie podkreśla jednak, że ludzi cierpiących wciąż przybywa.

"Widzimy to w sąsiadującej z nami Ukrainie, tak nam bliskiej przez wieki współistnienia. Dostrzegamy też coraz większe tragedie na wielkich połaciach Azji i Afryki. A ponieważ trudno sobie wyobrazić chrześcijanina, który byłby niewrażliwy na ludzkie cierpienia, dlatego ponawiamy naszą prośbę o dalsze wspieranie potrzebujących. A można to czynić na różne sposoby. Przez modlitwę, post, czyli ograniczanie własnych potrzeb i jałmużnę" – można przeczytać w apelu.

Zespół kieruje swój apel w imieniu tysięcy proszących i już teraz dziękuje za wszelką okazaną w przyszłości pomoc.

"Mamy nadzieję, że dzięki ofiarności naszej, wiele osób na świecie, będących w potrzebie, przekona się, że są ludzie życzliwi, że Ewangelia otwiera serca na potrzeby ludzi znajdujących się w jakiejkolwiek biedzie. I że jest nadzieja na to, że jednak będziemy w stanie przezwyciężyć wrogość i nienawiść, największe przyczyny wszelkich tragedii" – czytamy w apelu.

Apel podpisali: przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie – bp Antoni Dydycz, oraz jego członkowie: bp Tadeusz Bronakowski, bp Marian Rojek i ks. Leszek Kryża TChr.

Decyzją biskupów obradujących na 368. zebraniu plenarnym w Warszawie Ogólnopolskim Dniem Modlitwy o Pokój na Ukrainie będzie niedziela 22 marca.

Wsparcie materialne dla potrzebujących na Ukrainie można przekazywać na konto: 89 1090 1014 0000 0000 0301 4449
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Piątek, VII Tydzień Wielkanocny
+ Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 25,13-21;Ps 103,1b-2.11-12.19-20b;J 21,15-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter