19 lutego
wtorek
Arnolda, Konrada, Marcelego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Anińska harmonia

Ocena: 0
940

Drużyny Świętej Rodziny, koła różańcowe i profesjonalny klub sportowy z kawiarnią – w parafii w warszawskim Aninie wszystko gra. Od duszpasterstwa po kościelne organy, których budowa zaangażowała całą wspólnotę.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

– Pamiętam, w seminarium ksiądz profesor, wykładowca greki i Nowego Testamentu, mówił do nas: „Proszę księży, w kapłańskim życiu można »nic nie robić«, a może być też tak, że 25-godzinna doba będzie za krótka”. Nie chodziło o totalną bezczynność, ale prowadzenie duszpasterstwa, w które zaangażowana byłaby cała parafia – wspomina z uśmiechem ks. prałat Marek Doszko, od 10 lat proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski, aniński dziekan.

– Jak wszędzie, ważna jest zasada, żeby się chciało chcieć. Parafia to żywa, konkretna wspólnota ludzi. Trzeba mieć rozeznanie, żeby trafić w potrzeby i nie wyważać otwartych drzwi – ocenia proboszcz.

Jedną z najmłodszych grup jest powstała przed półtora rokiem Drużyna Świętej Rodziny, z myślą o dziewczynkach w wieku 7-13 lat. W niedzielę przychodziły na Mszę Świętą, w Adwent na roraty, praktykowały pierwsze piątki miesiąca. Powstało pytanie: co dalej? Ministranci mieli swoje zbiórki. Dziewczęta też chciały spotykać się na zajęciach. Grupa liczy dzisiaj 50 osób wraz z rodzicami. Siostra Magdalena ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny z Bordeaux zadbała o atrakcyjny program spotkania: część plastyczną – „Kredkami do nieba”, rekreacyjną z zabawami i grami, ciekawą katechezę z filmem, modlitwę i przygotowanie do niedzielnej Eucharystii. – W niedzielę dzieci włączone są w modlitwę powszechną, niesienie darów do ołtarza. Organizowanie integracyjnych pączków i innych spotkań parafialnych jest dużo łatwiejsze, bo jest grupa rodziców, którzy chętnie pomagają – wylicza ks. Doszko.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 4 (693), 27 stycznia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 10 lutego 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -