20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

35 lat od pacyfikacji kopalni "Wujek"

Ocena: 0
975

Mszą świętą w katowickim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczęły się uroczystości związane z 35. rocznicą pacyfikacji KWK „Wujek”. Przewodniczył jej metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc. W Eucharystii wziął udział prezydent RP Andrzej Duda.

– Zdusiło ich zbrojne ramię komunistycznego totalitaryzmu. Zgaśli na posterunku, jak żołnierze: w obronie pracy, chleba, godności i wolności; przede wszystkim w solidarnej obronie brata – mówił abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki przypomniał także, że rok 2016 został ustanowiony przez Sejmik Województwa Śląskiego Rokiem Pamięci Ofiar Pacyfikacji KWK „Wujek”. – Nadal – po 35 latach – my, świadkowie tamtego czasu i miejsca – słyszymy jak bije puls tamtej ofiarnej śmierci żołnierzy solidarności, odzianych w „mundury” poszarpanych roboczych ubrań i hełmy górniczych kasków. Ten puls pamięci drży w krzyżu, postawionym na miejscu ich męczeństwa już nazajutrz, tuż po 16 grudnia 1981 r. I w krzyżu drugim, i w trzecim, które możemy nazwać Krzyżami Wolności – powiedział.

Odwołując się do symbolu krzyża metropolita katowicki przywołał ten, który stoi przy kopalni „Wujek”. Mówił, że krzyż trwa „ponieważ jest znakiem rzeczywistości silniejszej niż przemijanie, mocniejszej niż śmierć”. – Krzyż jest przede wszystkim znakiem i zapisem miłości Boga, który dał swego Syna, aby zbawił świat. Jest zapisem solidarności Boga z cierpiącym i upokarzanym człowiekiem – mówił hierarcha.

Abp Skworc przywołując historię dziejów Górnego Śląska oraz całej Polski przypomniał, że nie można zapomnieć o tragicznych wydarzeniach, które kształtowały te ziemie. – Potrzeba współpracy z łaską Bożą i z bliźnimi, by dojść do historycznej prawdy, by potem dokonywać właściwych wyborów i wspólnie budować! Potrzeba byśmy w obliczu zalewającego nas morza zamętu znowu byli zjednoczeni i solidarni – apelował.

Hierarcha zastanawiał się, czy dzisiaj spełniły się oczekiwania strajkujących przy kopalni „Wujek”. – Nie możemy nie powiedzieć, że oczekujemy dobrej zmiany dla Górnego Śląska i jego mieszkańców nie tylko w odniesieniu do spraw górnictwa; niecierpliwiej jeszcze w odniesieniu do nowoczesnych struktur samorządowych, bez których nie można budować spójnego metropolitalnego organizmu wszystkich górnośląskich i zagłębiowskich miast; w odniesieniu do wsparcia dla działań pro-ekologicznych; dla rewitalizacji zdegradowanych przemysłem dzielnic i osiedli; dla rozwoju kulturowego miast; dla nauki oraz szkolnictwa zawodowego i akademickiego; dla pozytywnych przemian tożsamościowo-wizerunkowych mieszkańców. Słowem – bez mądrych planów realizowanych niezależnie od koniunktury politycznej – mówił.

W homilii metropolita katowicki poruszył także problemy związane z kwestią społecznego pojednania, kultury moralnej życia publicznego i społeczeństwa obywatelskiego. – My, chrześcijanie, jesteśmy odpowiedzialni za kształt świata, za otrzymaną nadzieję i jej podtrzymywanie! (…) Śląsk i Polska, Europa – rodzina ludzka – są dzisiaj spragnione tej nadziei bardziej niż chleba! A my musimy być gotowi do jej uzasadnienia słowem i czynem, przywracając nadzieję, która wyrasta z miłości do Boga i do człowieka! – zaapelował metropolita katowicki.

Kończąc homilię metropolita katowicki podkreślił wartość ofiary poniesionej przez „dziewięciu z Wujka”. – Błogosławieni jesteście Wy, Bracia, którzy złożyliście daninę krwi, by upomnieć się o słuszne prawa; prawa do godnego życia. Od Was uczymy się troski o przyszłość, o zachowanie osobistej godności i o miejsce Boga w życiu indywidualnym i społecznym – mówił.

Pacyfikacji KWK „Wujek” była odpowiedzią na strajk, który podjęli górnicy w wyniku wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W wyniku akcji przeprowadzonej przez siły milicji i wojska 16 grudnia 1981 r. śmierć poniosło 9 górników, a 24 zostało rannych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter