28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

26. Dzień Judaizmu. W niedzielę Msza św. i debata w kościele środowisk twórczych

Ocena: 0
468

Pod hasłem „Przejście Pana: wychodzicie” (Wj 13,4) we wtorek 17 stycznia będzie obchodzony 26. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W ramach warszawskich obchodów w najbliższą niedzielę w kościele środowisk twórczych odbędzie się Msza święta oraz debata. W styczniu będzie obchodzony również Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, a tuż po jego zakończeniu - 23. Dzień Islamu

Fot. archwwa.pl

W ramach warszawskich obchodów 26. Dnia Judaizmu w niedzielę 15 stycznia o godz. 17.00 w kościele środowisk twórczych odbędzie się Msza św. „o uproszenie miłości”, a po jej zakończeniu, o godz. 18.00, debata pt. „Jak zmieniało się chrześcijańskie spojrzenie na Żydów?”. W spotkaniu wezmą udział prof. Stanisław Krajewski (judaizm), ks. Grzegorz Michalczyk (katolicyzm) i prof. Jerzy Sojka (luteranizm), a poprowadzi je Marta Titaniec. Dyskusja będzie nawiązywać do trzech książek: Johna Connelly’ego „Od wrogości do braterstwa”, Gavina D’Costy – „Żydzi w doktrynie Kościoła katolickiego po Soborze Watykańskim II” oraz abp. Grzegorza Rysia – „Chrześcijanie wobec Żydów. Od Jezusa po inkwizycję. XV wieków trudnych relacji”.

Dzień Judaizmu jest wyrazem troski o dobro Kościoła, o Jego żywotność, o wiarę Jego członków, ale także wspólnego z Żydami doświadczenia, że Bóg jest jeden, jest bliski i dobry dla człowieka, a Lud Izraela nigdy nie został przez Niego odrzucony. „Dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne” (Rz 11,29). W tym dniu pamiętajmy również o Zagładzie, która była próbą unicestwienia Narodu Wybranego – podkreśla abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski, jako odpowiedź na wezwanie soborowej deklaracji „Nostra aetate”, aby „ożywić i zalecić obustronne poznanie się i poszanowanie, które osiągnąć można zwłaszcza przez studia biblijne i teologiczne oraz przez braterskie rozmowy”.

Co roku Dzień Judaizmu jest obchodzony 17 stycznia. Tym razem pod hasłem „Przejście Pana: wychodzicie” (Wj 13,4).

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Od 18 do 25 stycznia będzie obchodzony Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości” (por. Iz 1,17). Tradycyjnie już, w tym czasie wierni różnych wyznań spotkają się na nabożeństwach ekumenicznych.

Dzień Islamu 

Tuż po zakończeniu tygodnia modlitw o jedność, w czwartek 26 stycznia, pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: dzieląc radości i smutki” będzie obchodzony 23. Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. W czasie centralnych obchodów, które odbędą się w Warszawie, przedstawiciele obu religii będą się wspólnie modlić oraz przeczytają fragmenty Pisma Świętego i Koranu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter