18 grudnia
wtorek
Gracjana, Bogusława, Laurencji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

25 lat ze świecą Caritas

Ocena: 4.75
998

– Pomagając innym, stajemy się bardziej podobni do Jezusa, bardziej ludzcy – mówi ks. Marcin Iżycki.

fot. Mikołaj Brożek

Z ks. Marcinem Iżyckim, dyrektorem Caritas Polska, rozmawia Radek Molenda

Na początku proszę przyjąć gratulacje związane z przyznaną niedawno Caritas Polska nagrodą Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” za program „Rodzina rodzinie. Pomoc Syryjczykom”. Przypomnijmy, na czym on polega i jakie przyniósł owoce?

Caritas Polska od początku trwania konfliktu w Syrii prowadzi tam stałą misję. „Rodzina rodzinie” jest czołowym, unikatowym na skalę światową programem, dzięki któremu syryjskie rodziny otrzymują bezpośrednią pomoc finansową na miejscu. Pomocą tą są środki przekazywane przez darczyńców, m.in. przez rodziny polskie, rodzinom syryjskim. Pomaga im to zaspokoić podstawowe potrzeby: wyżywienie, leki, ubrania, opłaty za mieszkanie. W program włączają się także firmy, wspólnoty parafialne, sąsiedzi i przyjaciele, szkoły i instytucje. Rozpoczynając program, chcieliśmy pomóc kilkunastu rodzinom; od października 2016 r. pomoc otrzymało w sumie 8700 rodzin. Za pośrednictwem Caritas Polska Polacy przekazali im ponad 30 mln zł. Program łączy prawie 20 tys. polskich darczyńców z prawie 9 tys. rodzin z Syrii. Te liczby naprawdę robią wrażenie. Wspomnianą nagrodę dedykujemy tym wszystkim polskim rodzinom, instytucjom i pojedynczym darczyńcom, którzy włączają się w program, za co serdecznie dziękujemy.

Rozpoczyna się Adwent. To dodatkowa okazja do okazania serca potrzebującym, którzy są dookoła nas, ale i tym, którzy są daleko. Dlaczego warto pomagać?

Dobrą odpowiedzią, dlaczego trzeba pomagać, jest uświadomienie sobie choćby sytuacji w Syrii. Skala potrzeb w tym kraju jest wciąż ogromna. Na terenach objętych działaniami zbrojnymi mieszka 8,2 mln osób, które żyją w bezpośrednim zagrożeniu życia. Od początku wojny w Syrii zginęło 400 tys. ludzi. Kryzys humanitarny obejmuje także pozostałych mieszkańców, którzy zmagają się z bezrobociem, przestępczością, brakiem możliwości swobodnego przemieszczania się.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 48 (686), 2 grudnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 16 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -