25 października
poniedziałek
Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nasz Opiekun św. Józef

Ocena: 4.22451
2099

Zachęcam do zaprzyjaźnienia się ze świętym Józefem! Jak pisał św. Alfons Maria Liguori:

Idźmy do Józefa, jeśli pragniemy wsparcia i pocieszenia. Nigdy nie przestawajmy, każdego dnia i wiele razy dziennie, polecać się jego opiece, bowiem jego moc wstawiennictwa u Boga przyćmiewa możliwości wszystkich innych świętych i tylko go w tym przewyższa Najświętsza Dziewica.

Wielką czcicielką Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny była św. Teresa z Avila. Jej słowa są nadal aktualne:

Pragnęłabym wszystkich pociągnąć do pobożnej czci tego chwalebnego Świętego, wiedząc z długoletniego doświadczenia, jak wielkie dobra on może wyjednać nam u Boga.

Do świętego Józefa możemy modlić się powierzając mu wszystkie nasze sprawy: rodzinne i te związane z pracą. Jest On także patronem dobrej śmierci, dlatego już dziś zawierzajmy mu ten ważny moment naszego życia, aby nie był to czas przerażenia i trwogi, ale zaufania Bogu i nadziei na spotkanie z Nim.

Z doświadczenia wiem, że ten niesamowity święty jest również niezawodnym wspomożycielem gdy modlimy się do niego o dobrego męża, czy dobrą żonę!

Nie pamiętam momentu, kiedy w moim sercu zrodziło się marzenie o szczęśliwym małżeństwie i rodzinie, ale wiem, że to pragnienie powoli we mnie dojrzewało. Zdawałam sobie sprawę, że jest to decyzja na całe życie. Bardzo odpowiedzialna i brzemienna w skutkach. Chciałam żeby mój przyszły mąż był prawym, dobrym i mądrym człowiekiem, który weźmie odpowiedzialność za naszą przyszłą rodzinę.
I przede wszystkim, aby był wierzącym chrześcijaninem, który klęka przed Bogiem i z Nim rozeznaje swoje życie.

W pewnym momencie ktoś mi podpowiedział, abym modliła się o dobrego męża właśnie do św. Józefa. Pomyślałam sobie wtedy - czemu by nie! Jeżeli ma być to droga, która doprowadzi mnie do szczęścia i spotkania kogoś wyjątkowego z kim będę chciała spędzić resztę życia, to warto spróbować.

Gdy poznałam mojego przyszłego męża akurat był to dla niego czas nawrócenia. Dokładnie pamiętam dzień naszej pierwszej randki –19 marca, Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny!

Od tamtego czasu minęło już kilkanaście lat. Razem z mężem trwamy przy Bogu, budujemy nasze małżeństwo i rodzinę na solidnym fundamencie wiary.

Mój mąż jest dobrym i mądrym człowiekiem, który kocha Boga i słucha Go. Czuję się przy nim bezpiecznie, bo wiem, że Jezus Chrystus jest Jego Panem, który daje mu siłę i prowadzi go. Dzięki temu jest solidnym kapitanem statku na którym płynie nasza rodzina. Nie mam poczucia, że dryfujemy, a gdy są sztormy zawsze uciekamy się do Tego, który ma moc je uciszyć – Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela.
Cenię też w moim mężu poczucie humoru i to, że potrafi słuchać. Zawsze mnie wspiera, pociesza, doradza i jest wspaniałym ojcem dla naszych dzieci.

„Miłość jest nie tylko uczuciem, nie jest tylko wzruszeniem, romansem ani zakochaniem się. Jest dojrzewaniem, troską i wzajemną odpowiedzialnością za siebie”.
Ks. J. Twardowski

Powierzam św. Józefowi nasze sprawy dnia codziennego i jestem świadkiem cudów Jego interwencji i pomocy.
To jest doprawdy wielki Orędownik! Zaprośmy Go do naszego życia, domu, rodziny, szczególnie że 2021 jest Rokiem Świętego Józefa. Zgodnie z dekretem Penitencjarii Apostolskiej możemy uzyskać odpust zupełny podejmując wskazane modlitwy, medytacje lub uczynki:

  • odmówienie Litanii do św. Józefa lub Akatystu ku jego czci - link (w całości lub przynajmniej w części), albo jakiejkolwiek innej modlitwy do św. Józefa, w intencji Kościoła prześladowanego,
  • medytacja nad modlitwą Ojcze Nasz (co najmniej 30 minut) lub udział w rekolekcjach albo jednodniowym dniu skupienia obejmującym rozważanie o świętym Józefie,
  • idąc za przykładem Opiekuna Odkupiciela, spełnienie uczynku miłosierdzia co do ciała lub duszy,
  • odmówienie modlitwy różańcowej przez rodziny lub narzeczonych,
  • codzienne zawierzenie św. Józefowi swojej pracy oraz modlitwa wstawiennicza do Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny za tych, którzy szukają pracy, aby mogli znaleźć zajęcie, oraz aby praca wszystkich ludzi była bardziej godna,
  • odmówienie modlitwy prawnie zatwierdzonej (np. Litanii do św. Józefa) lub spełnienie innego aktu pobożności ku czci św. Józefa, szczególnie przy okazji świąt jemu dedykowanych, a więc 19 marca i 1 maja, a także w Święto św. Rodziny, w Niedzielę św. Józefa (według tradycji bizantyńskiej), 19 dnia każdego miesiąca oraz w każdą środę, czyli w dzień szczególnie poświęcony św. Józefowi w tradycji łacińskiej.

Uwaga: Odpust zupełny możemy uzyskać pod zwykłymi warunkami: spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

Czytaj także:

Polecam również bardzo dobre artykuły ks. Jacka Stefańskiego o św. Józefie:

Zachęcam do lektury kilku wyjątkowych myśli o Oblubieńcu Najświętszej Maryi Panny:

„Pragnęłabym wszystkich pociągnąć do pobożnej czci tego chwalebnego Świętego, wiedząc z długoletniego doświadczenia, jak wielkie dobra on może wyjednać nam u Boga. Nigdy jeszcze nie spotkałam nikogo, kto by prawdziwe miał do niego nabożeństwo i szczególną mu cześć oddawał, a nie osiągnął coraz większych korzyści w cnocie. On bowiem w sposób dziwnie skuteczny wspomaga każdą duszę, która się mu poleca. Od wielu już lat, o ile pamiętam, co roku w dzień jego święta proszę go, o jakąś łaskę i zawsze ją otrzymuję. A jeśli prośba moja jest w czymś niewłaściwa, on ją zawsze sprostuje dla większego mego dobra”.
Św. Teresa z Avila (Życie 6, 7)

„Jeśli pragniecie być blisko Chrystusa, my to także dziś powtarzamy: ite ad Joseph, pójdźcie do Józefa”.
Papież Pius XII,

„Innym świętym, rzec można, dał Bóg łaskę wspomagania nas w tej lub owej potrzebie, temu zaś chwalebnemu Świętemu, jak o tym wiem z własnego doświadczenia, dał władzę wspomagania nas we wszystkim”.
Św. Teresa z Avila

„Wybrałam sobie za orędownika i patrona chwalebnego świętego Józefa, któremu się polecałam. I poznałam jasno, że jak w tej potrzebie, tak i w innych jeszcze ważniejszych, w których chodziło o cześć moją i zatracenie duszy, Ojciec ten mój i Patron wybawił mnie i więcej mi dobrego uczynił, niż sama prosić umiałam. Nie pamiętam, bym kiedykolwiek aż do tej chwili prosiła go o jakąś rzecz, której by mi nie wyświadczył. Jest to rzecz zdumiewająca, jak wielkie rzeczy Bóg mi uczynił za przyczyną tego chwalebnego Świętego. Z ilu niebezpieczeństw na ciele i na duszy mnie wybawił”.
Św. Teresa z Avila (Życie 6, 6)

Źródło: www.karmel.pl/sw-jozef/, www.kapucynikielce.pl/modlitwa-za-meza-zone/ (grafiki: modlitwa za żonę/męża)

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 października

Poniedziałek, XXX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 13,10-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter