30 września
środa
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W katedrze Notre Dame, po raz pierwszy od 219 lat nie będzie liturgii Bożego Narodzenia

Ocena: 0
825

Od czasu po rewolucji francuskiej w paryskiej katedrze Notre Dame nie będą odprawiane nabożeństwa okresu Bożego Narodzenia. W kwietniu katedrę – symbol Paryża – zniszczył pożar. Zastępczym kościołem na czas remontu jest od września późnogotycki kościół parafialny Saint-Germain l'Auxerrois naprzeciwko Luwru.

 

Fot. Wikipedia,DXR /Daniel Vorndran - Praca własna,CC BY 3.0

Media francuskie podają, że tradycyjną pasterkę odprawi w tym kościele nowy biskup pomocniczy w Paryżu, Philippe Marsset. Gregoriańskiej Mszy św. w uroczystość Narodzenia Pańskiego przewodniczyć będzie ks. Patrick Chauver, dziekan z Notre Dame.

Liturgie Bożego Narodzenia sprawowano w katedrze Notre Dame nieprzerwanie od wieków, z wyjątkiem okresu bezpośrednio po rewolucji francuskiej, kiedy odebrano ją Kościołowi oraz urządzono w niej Świątynię Rozumu, zaprzestając kultu chrześcijańskiego (1793 - 1801). Wtedy nie sprawowano w niej także liturgii Bożego Narodzenia. W Notre-Dame przywrócono kult chrześcijański po podpisaniu przez Napoleona konkordatu w 1801 r.

Pożar, który wybuchł 15 kwietnia 2019 r. prawdopodobnie w skutek prac prowadzonych na dachu katedry, zniszczył drewniane wiązania dachowe pochodzące z czasu średniowiecza. Obecnie prowadzone są prace zabezpieczające zabytek będący na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Odbudowa ma się rozpocząć w 2021 roku. Na kwotę opiewającą na miliard euro przeznaczoną na odbudowę złożyło się 320 tys. ofiarodawców. Media francuskie podały informację, że arcybiskup Paryża, Michel Aupetit odprawiał już większe Msze św. w kościele Saint-Sulpice w dzielnicy Saint-Germain-des-Pres. Po Notre Dame, pochodząca z XVII wieku świątynia jest drugą co do wielkości świątynią Paryża.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 września

Środa, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
«Pójdź za Mną»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 9,1-12.14-16; Ps 88,10b-15; Łk 9,57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter