31 marca
piątek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niechaj prowadzi nas gwiazda!

Ocena: 0
596

Już wkrótce podczas uroczystości Objawienia Pańskiego ujrzymy na ulicach ponad siedmiuset polskich miast doroczny Orszak Trzech Króli.

fot. Paweł Kula/OTK

Widowisko teatralne, będące oddolną inicjatywą najpierw Szkoły „Żagle” Stowarzyszenia Sternik, a teraz setek szkół, parafii, domów kultury i najróżniejszych środowisk, pragnących w radosny, wspólnotowy sposób świętować epifanię, na stałe zagościło w kalendarzu rodzinnych wydarzeń.

Po raz kolejny na placach, skwerach i ulicach staną szopki, w których Święta Rodzina z maleńkim Jezusem będzie oczekiwać mędrców wraz z barwnymi orszakami. To najzwyklejsi małżonkowie, którym w ostatnim roku narodził się synek, a jednocześnie niezwykli w swoim zaangażowaniu. Będą w przebraniach Maryi i Józefa przedstawiać nam w obrazowy sposób wydarzenia sprzed 2000 lat. Na szlakach Orszaku Trzech Króli pojawią się tłumy ludzi ze śpiewnikami kolędowymi w dłoniach oraz w pięknych koronach, rozesłanych w setkach tysięcy egzemplarzy do orszakowych miejscowości.

Wydarzenie, transmitowane przez Telewizję Polską, a sam pokłon również poprzez streaming Fundacji Orszak Trzech Króli, ucieszy również tych, którzy w liczbie ponad miliona osób w ten radosny dzień Objawienia Pańskiego będą obserwować barwne korowody przed ekranem w swoim domu. Podczas ogólnopolskiej transmisji poznamy kolejnych aktorów amatorów, odtwórców ról królów: Kacpra XV, Baltazara XV i Melchiora XV, którzy będą reprezentować trzy kontynenty, Azję, Afrykę i Europę, a za nimi podążać będą dzieci, uczniowie szkół i młodzież w przebraniach dwórek, rycerzy, wojowników, pastuszków i aniołków.

 


WSPÓLNA WĘDRÓWKA

Orszak Trzech Króli wyruszy 6 stycznia 2023 r. już po raz piętnasty, tym razem pod hasłem: „Niechaj prowadzi nas Gwiazda!”. Kolorowa ludowa gwiazda kręcąca się na długim kiju, niesiona przez gwiazdora, jest nieodłącznym elementem każdego przemarszu od pierwszego wydarzenia w 2009 r. Gwiazdor idzie na przedzie, w otoczeniu kolędników i pasterzy, a za nim wędrują trzej królowie ze swoimi orszakami, wokół których tanecznym krokiem poruszają się anioły. Maszerujących atakują diabły, które pragną zawrócić ich z drogi do Betlejem. Przemarszowi towarzyszy śpiew kolęd i radosna atmosfera drogi do Jezusa. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do wspólnej wędrówki do Betlejem.

Papież Franciszek w swoim liście apostolskim o znaczeniu i wartości żłóbka „Admirabile signum” przypomina nam, że „Gwiazdy – komety są znakiem, że my również jesteśmy powołani, by wyruszyć, dotrzeć do groty i uwielbiać Pana”. Orszak Trzech Króli pragnie w tym roku przypomnieć znaczenie gwiazdy, która ukazała się mędrcom, aby ułatwić nam zrozumienie tego powołania każdego z nas, powołania do wyruszenia w drogę prowadzącą do Jezusa. Po pokłonie monarchów z trzech kontynentów wszyscy zgromadzeni przed szopką słowami „Witaj, Jezu w żłobie, kłaniamy się Tobie” uwielbimy nowonarodzone Dzieciątko.

 


A OTO GWIAZDA...

Orszak jest wydarzeniem ewangelizacyjnym. Widowisko jasełkowe bazuje na przekazie Pisma Świętego. Gwiazda Betlejemska, o której mówi hasło tegorocznego Orszaku, pojawia się w Ewangelii według św. Mateusza wielokrotnie. Kiedy mędrcy ze Wschodu przybywają do Jerozolimy, pytają o nowonarodzonego Króla żydowskiego i przyznają: „Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2, 2). Bóg objawił się mędrcom poprzez zjawisko przyrodnicze, a jednocześnie zaprosił ich do wędrówki w kierunku Jezusa. Orszak Trzech Króli przywołuje to zaproszenie i w sposób symboliczny oraz teatralny przedstawia widzom ewangeliczną treść. Bóg chce się objawić wszystkim i wszystkich zaprasza, abyśmy szli za Jego wskazaniami.

Gwiazda w Ewangelii wspomniana jest również, kiedy Herod podstępnie wypytuje o jej ukazanie: „przywołał potajemnie mędrców i wywiedział się od nich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy” (Mt 2, 7). Fragment ten wskazuje nam na przeszkody, na które możemy natrafić w drodze do Jezusa, na podszepty zła, na podstępy tych, którzy pragną nas zawrócić z właściwej drogi. Podczas Orszaku Trzech Króli przeszkody te są zobrazowane postaciami diabłów, złych duchów, które atakują rycerzy i dwórki, powstrzymują korowód przed dalszą wędrówką, zachęcają do zejścia z właściwej drogi. Scena walki diabłów z dobrem ma uświadamiać wędrującym, że na naszej drodze życia nie jesteśmy wolni od ataku złego ducha. Z kolei Herod, niesympatyczna postać tradycyjnych jasełek, w tegorocznym scenariuszu kreuje siebie na gwiazdę. To on chce błyszczeć, świecić i prowadzić. Obraz ten ma nam uświadomić, że nie każda gwiazda prowadzi ku dobremu. Kiedy Herod słyszy o nowonarodzonym Królu, bardzo się denerwuje, chce znać szczegóły wydarzenia i ostatecznie wydaje rozkaz, który ma go utrzymać przy władzy. Postać Heroda uświadamia nam obecność ludzi, którzy mają złą wolę, których uczynki są grzeszne i których namowom nie powinniśmy ulegać.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca

Piątek, V tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 10, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter