15 września
niedziela
Albina, Nikodema, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na tamie we Włocławku

Ocena: 5
821

Krzyż upamiętniający miejsce śmierci ks. Jerzego Popiełuszki na włocławskiej tamie stał się trzecim symbolem wielowiekowego miasta.

fot. Amelia Siuda-Koszela

Krzyż na tamie we Włocławku, w miejscu, w którym do Wisły wrzucono ciało zamordowanego ks. Jerzego Popiełuszki

Jeszcze do niedawna wjeżdżających do Włocławka witała – kto i dlaczego ją zdjął nie wiadomo – tablica informacyjna z trzema konturami: katedry, fary i krzyża. Te trzy znaki są, niemal aż po współczesność, skrótem dziejów tego miasta. Prawie od zawsze, dokładnie od XII w., stolicy biskupstwa. Od XVI w. siedziby pierwszego na rdzennych ziemiach polskich seminarium duchownego. W XX w. na podwalinach kościelnego grodu zaczęło rosnąć miasto przemysłowe. Po 1945 r. starano się przykryć politurą socjalizmu kościelny rodowód, eksponując w literaturze, grafice „postępowy” symbol grodu – fabrykę celulozy, z jej kominem wyższym niż wieże katedry. Pod koniec XX w., kiedy miasto starało się oddalić od krzyża, on sam przyszedł do miasta.


 

Ostatnia droga

Tu, we Włocławku, w piątkową październikową noc 1984 r., zakończyła się męczeńska droga ks. Jerzego Popiełuszki. Porwany w lesie pod Toruniem, bity na kolejnych postojach, został wrzucony do Wisły przy tamie na końcu miasta. Tam zakończył się ostatni etap jego 37-letniej drogi życia, tak podobny do Chrystusowego doświadczenia między Ogrodem Oliwnym a Golgotą. Podobno na godziny przed śmiercią wspominał, że kiedy w dzieciństwie skaleczył sobie dłoń gwoździem, pomyślał wtedy, że to takie podobne do tego, czego doświadczył Pan Jezus.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 36 (725), 8 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 23 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 IXNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -