28 września
czwartek
Waclawa, Tymona, Marka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek wyruszył do Konga

Ocena: 4.65
281

Franciszek wyruszył w podróż apostolską do Demokratycznej Republiki Konga (DRK). O godz. 8.29 samolot Airbus 359 włoskich linii lotniczych ITA z papieżem na pokładzie wystartował z rzymskiego lotniska Fiumicino do Kinszasy. 

Fot. PAP/EPA/TELENEWS

Wizyta w „sercu Afryki” w dniach 31 stycznia-3 lutego będzie przebiegała pod hasłem: „Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie”.

Przed wyjazdem z Domu św. Świętej Marty na lotnisko papież Franciszek spotkał się z kilkunastoma migrantami i uchodźcami z Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. Wraz z rodzinami byli przyjmowani i są wspierani przez ośrodek dla uchodźców „Centro Astalli”. Obecny był także prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia, kard. Konrad Krajewski.

Ojciec Święty przybył na lotnisko Fiumicino przed 8 godz. Przed wejściem na pokład samolotu krótko rozmawiał z biskupem Gianrico Ruzzą, ordynariuszem diecezji Porto-Santa Rufina, w której jurysdykcji znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Fiumicino.

Samolot w czasie 6 godzin i 50 minut lotu przeleci nad Włochami, Tunezją, Algierią, Nigrem, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, Kamerunem, Republiką Kongo i DRK. Po pokonaniu 5.420 km oczekiwany jest o godz. 15 na Międzynarodowym lotnisku N'djili w Kinszasie.

W pierwszym dniu papież złoży kurtuazyjną wizytę prezydentowi Féliksowi Tshisekediemu w Pałacu Narodu, po czym wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego.

Franciszek nie od dziś śledzi sytuację w afrykańskim państwie. W 2018 r. zwołał Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju, zwracając się z prośbą o modlitwę szczególnie za DRK oraz Sudan Południowy – kraje od lat nękane krwawymi konfliktami zbrojnymi i wojną.

Nie będzie to pierwsza papieska podróż do DRK. W 1980 i 1985 roku kraj ten, zwany wówczas (w latach 1971-1997) Zairem, odwiedził św. Jan Paweł II.

Po opuszczeniu DRK Franciszek złoży w dniach 3-5 lutego wizytę w Sudanie Południowym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły - wspomnienie św. Wacława, męczennika
Ciebie, Boże, chwalimy, Ciebie, Panie, wysławiamy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter