27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ekumeniczna Droga Krzyżowa w Łodzi

Ocena: 0
253

Trudno jest być narzędziem jedności dla świata, jeśli samemu nie jest się zjednoczonym – mówił abp Grzegorz Ryś podczas łódzkiej Ekumenicznej Drogi Krzyżowej.

fot. PAP/Marian Zubrzycki

Blisko pół tysiąca wiernych łódzkich Kościołów chrześcijańskich i Kościoła Rzymskokatolickiego wzięło udział w łódzkiej Ekumenicznej Drodze Krzyżowej, która już po raz kolejny przeszła przez centrum miasta. Podczas tego pasyjnego nabożeństwa duchowni i świeccy różnych Kościołów chrześcijańskich modlili się o jedność Kościoła Chrystusowego oraz o łaskę pokoju dla Ukrainy. Ekumeniczna Droga Krzyżowa została zorganizowana przez Archidiecezję Łódzką i łódzki oddział Polskiej Rady Ekumenicznej.

Nabożeństwo rozpoczęło się przy kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza, z którego wyruszyła procesja idąca ul. Piotrkowską do ul. Tuwima, a zakończyła się w kościele rzymskokatolickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Naszej Drodze Krzyżowej przyświecają dwie intencje: pierwszą jest modlitwa o pokój dla Ukrainy. Pokój to nie jest brak wojny, pokój to nie jest narzucony politykom rozejm. Pokój to jest ostatecznie harmonia – współżycie ludzi ze sobą. My się o taki pokój modlimy dla Ukrainy. Drugą intencją – która zawsze nam towarzyszy na tej Drodze Krzyżowej, a później również na Drodze Światła we wszystkich naszych wspólnych modlitwach – jest modlitwa o jedność. Te dwie intencje są absolutnie ze sobą złączone, bo trudno jest być narzędziem jedności dla świata, jeśli samemu nie jest się zjednoczonym

– podkreślił metropolita łódzki.

Rozważania do poszczególnych stacji przygotowali duchowni Kościoła Rzymskokatolickiego, Kościoła Greckokatolickiego oraz bratnich Kościołów Chrześcijańskich: Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Metodystycznego, Ewangelicko–Reformowanego, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, a także Kościoła Polskokatolickiego.

Wielkopostne nabożeństwo pasyjne zakończyło się w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wspólną modlitwą Ojcze nasz i błogosławieństwem.

Jestem tutaj na tej ekumenicznej modlitwie już po raz kolejny, gdyż dla mnie jako mieszkańca Łodzi bardzo ważne jest, abyśmy jako sąsiedzi stali się jednością. Tutaj mieszkali i mieszkają nadal katolicy, prawosławni i protestanci. Czcimy tego samego Chrystusa, więc uważam, że powinniśmy się razem gromadzić i wspólnie się modlić. Skoro tak uważam, to nie mogło mnie tutaj dziś nie być

– tłumaczył Tomasz Tubowski.

Ekumeniczna Droga Krzyżowa to dla mnie bardzo ważne wydarzenie – mówiła z kolei Lidia Organek. – Bardzo się cieszę, że po przerwie wróciła do naszego miasta, na nasze ulice. Dlaczego? Dlatego, że jest to okazja do wspólnego spotkania się, wspólnej modlitwy, ale i pokazania mieszkańcom naszego miasta, że jesteśmy i umiemy wspólnie iść przez miasto z krzyżem i się modlić

– dodała uczestniczka EDK.

Pierwsza Łódzka Ekumeniczna Droga Krzyżowa odbyła się w Roku Jubileuszowym 2000 i celebrowana była rok rocznie w Wielki Piątek, aż do 2012 roku. W 2018 roku Ekumeniczna Droga Krzyżowa przeszła uliczkami Jerozolimy, a w 2020 i 2021 roku z uwagi na trwającą pandemię miała wymiar internetowy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter