17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Deklarację wiary" podpisało prawie 4 tys. lekarzy

Ocena: 0
2035

"Deklarację wiary" lekarzy katolickich, której sygnatariuszem jest m.in. nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski, podpisało prawie 4 tys. medyków. Dokument głosi m.in., że „ludzkie ciało i życie, będące darem Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci”.

fot. pixabay.com

Jej inicjatorką była dr Wanda Półtawska, znana obrończyni życia i rodziny, przyjaciółka św. Jana Pawła II.

O „Deklaracji wiary” zrobiło się ponownie głośno po tym, jak w mediach pojawiła się informacja, że dokument ten podpisał nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski, z wykształcenia kardiolog (jego podpis widnieje jako siódmy z kolei).

O tym, że nowy szef resortu zdrowia podpisał "Deklarację", poinformowali Magdalena i Paweł Zastrzeżyńscy z Limanowej, którzy od chwili uruchomienia akcji zbierania podpisów, pozostają depozytariuszami nadsyłanej na ich adres korespondencji.

– Znaleźliśmy w "Deklaracji" podpis ministra, powstał artykuł na ten temat na miejskim portalu i puściliśmy to w świat. Zrobiliśmy to świadomie – przyznał w rozmowie z KAI Paweł Zastrzeżyński.

Na liście jest kilka nazwisk osób publicznie znanych. "Deklarację wiary" podpisał m.in. chirurg i marszałek Senatu Stanisław Karczewski, ginekolog prof. Bogdan Chazan, endokrynolog i europoseł PiS Czesław Hoc. Są też m.in. nazwiska lekarzy posługujących na misjach czy ginekologów promujących naprotechnologię i wyrażających sprzeciw wobec procedury in vitro.

Inicjatorką powstania „Deklaracji Wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej” była dr Wanda Półtawska, słynna lekarka, psychiatra, więźniarka obozu w Ravensbrück, przyjaciółka Jana Pawła II, najbardziej znana obrończyni życia i rodziny w Polsce.

Deklaracja głosi m.in., że „ludzkie ciało i życie, będące darem Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci”, a podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie „oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem”.

25 maja 2014 r. kamienne tablice z „Deklaracją wiary” zostały złożone na Jasnej Górze podczas 90. Pielgrzymki Służby Zdrowia.

Paweł Zastrzeżyński od lat jest w bliskim kontakcie z dr Półtawską. Jest reżyserem, autorem filmu „Jeden Pokój” o lekarce (pod tym samym tytułem powstał też zapis rozmów z nią). - Jesteśmy w posiadaniu tej spuścizny, która – nie ulega wątpliwości – przez chorobę pani doktor [Półtawska uległa w 2014 r. ciężkiemu poparzeniu – KAI] umarła. Nie znalazł się nikt, kto by „pociągnął” treść deklaracji i jej ideę – mówi KAI reżyser.

Negatywne komentarze wobec ministra zdrowia – sygnatariusza "Deklaracji wiary", Zastrzeżyński nie uważa za coś nowego. Przypomina, że reprezentują one tę samą retorykę, która była obecna przy powstawaniu dokumentu dla lekarzy cztery lata temu.

W jego opinii, przesłanie "Deklaracji wiary" należy nagłaśniać, ale nie w kontekście sporów politycznych, tylko mając na uwadze wierność nauczaniu św. Jana Pawła II. – To, co jest w "Deklaracji", to nauka Jana Pawła II, nic poza tym. Tam nie ma polityki, nie stoi za tym żadna fundacja. A teraz nowy minister zdrowia nie wszedł nawet do gabinetu i już został totalnie zlustrowany – dodał Zastrzeżyński.

Jego zdaniem, w walce o życie nienarodzonych trzeba się opierać przede wszystkim na nauczaniu Jana Pawła II; na tym, by zmieniać najpierw siebie, a nie oceniać innych, a tym bardziej nie czekać na rozstrzygnięcia polityczne. – Nie ma większego polskiego autorytetu w tej sprawie jak Jan Paweł II, nazwany przez papieża Franciszka papieżem rodziny – powiedział Zastrzeżyński.

Lista osób podpisanych pod "Deklaracją wiary" obejmuje 3860 nazwisk. Do tego 120 podpisów jest nieczytelnych. Podpisywanie Deklaracji było i jest całkowicie dobrowolne. Lista publikowana jest od 14 marca 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb!” A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu.

Dziś w Kościele: poniedziałek XI tydzień zwykły
+ wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 6,1-10; Ps 98 (97),1bcde. 2-3b.3c-4; Mt 5,38-42.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)