24 stycznia
niedziela
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Deklarację wiary" podpisało prawie 4 tys. lekarzy

Ocena: 0
2740

"Deklarację wiary" lekarzy katolickich, której sygnatariuszem jest m.in. nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski, podpisało prawie 4 tys. medyków. Dokument głosi m.in., że „ludzkie ciało i życie, będące darem Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci”.

fot. pixabay.com

Jej inicjatorką była dr Wanda Półtawska, znana obrończyni życia i rodziny, przyjaciółka św. Jana Pawła II.

O „Deklaracji wiary” zrobiło się ponownie głośno po tym, jak w mediach pojawiła się informacja, że dokument ten podpisał nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski, z wykształcenia kardiolog (jego podpis widnieje jako siódmy z kolei).

O tym, że nowy szef resortu zdrowia podpisał "Deklarację", poinformowali Magdalena i Paweł Zastrzeżyńscy z Limanowej, którzy od chwili uruchomienia akcji zbierania podpisów, pozostają depozytariuszami nadsyłanej na ich adres korespondencji.

– Znaleźliśmy w "Deklaracji" podpis ministra, powstał artykuł na ten temat na miejskim portalu i puściliśmy to w świat. Zrobiliśmy to świadomie – przyznał w rozmowie z KAI Paweł Zastrzeżyński.

Na liście jest kilka nazwisk osób publicznie znanych. "Deklarację wiary" podpisał m.in. chirurg i marszałek Senatu Stanisław Karczewski, ginekolog prof. Bogdan Chazan, endokrynolog i europoseł PiS Czesław Hoc. Są też m.in. nazwiska lekarzy posługujących na misjach czy ginekologów promujących naprotechnologię i wyrażających sprzeciw wobec procedury in vitro.

Inicjatorką powstania „Deklaracji Wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej” była dr Wanda Półtawska, słynna lekarka, psychiatra, więźniarka obozu w Ravensbrück, przyjaciółka Jana Pawła II, najbardziej znana obrończyni życia i rodziny w Polsce.

Deklaracja głosi m.in., że „ludzkie ciało i życie, będące darem Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci”, a podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie „oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem”.

25 maja 2014 r. kamienne tablice z „Deklaracją wiary” zostały złożone na Jasnej Górze podczas 90. Pielgrzymki Służby Zdrowia.

Paweł Zastrzeżyński od lat jest w bliskim kontakcie z dr Półtawską. Jest reżyserem, autorem filmu „Jeden Pokój” o lekarce (pod tym samym tytułem powstał też zapis rozmów z nią). - Jesteśmy w posiadaniu tej spuścizny, która – nie ulega wątpliwości – przez chorobę pani doktor [Półtawska uległa w 2014 r. ciężkiemu poparzeniu – KAI] umarła. Nie znalazł się nikt, kto by „pociągnął” treść deklaracji i jej ideę – mówi KAI reżyser.

Negatywne komentarze wobec ministra zdrowia – sygnatariusza "Deklaracji wiary", Zastrzeżyński nie uważa za coś nowego. Przypomina, że reprezentują one tę samą retorykę, która była obecna przy powstawaniu dokumentu dla lekarzy cztery lata temu.

W jego opinii, przesłanie "Deklaracji wiary" należy nagłaśniać, ale nie w kontekście sporów politycznych, tylko mając na uwadze wierność nauczaniu św. Jana Pawła II. – To, co jest w "Deklaracji", to nauka Jana Pawła II, nic poza tym. Tam nie ma polityki, nie stoi za tym żadna fundacja. A teraz nowy minister zdrowia nie wszedł nawet do gabinetu i już został totalnie zlustrowany – dodał Zastrzeżyński.

Jego zdaniem, w walce o życie nienarodzonych trzeba się opierać przede wszystkim na nauczaniu Jana Pawła II; na tym, by zmieniać najpierw siebie, a nie oceniać innych, a tym bardziej nie czekać na rozstrzygnięcia polityczne. – Nie ma większego polskiego autorytetu w tej sprawie jak Jan Paweł II, nazwany przez papieża Franciszka papieżem rodziny – powiedział Zastrzeżyński.

Lista osób podpisanych pod "Deklaracją wiary" obejmuje 3860 nazwisk. Do tego 120 podpisów jest nieczytelnych. Podpisywanie Deklaracji było i jest całkowicie dobrowolne. Lista publikowana jest od 14 marca 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
+ Trzecia Niedziela zwykła
«Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi».
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Jon 3,1-5.10; Ps 25, 4-6.7bc-9; 1 Kor 7,29-31; Mk 1,14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Szukanie sensu (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter