14 grudnia
piątek
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polskie złoto

Ocena: 0
705

Na Igrzyskach Olimpijskich w 1928 r. na dziesięciolecie odzyskania niepodległości, po raz pierwszy zabrzmiał polski hymn – za przyczyną „złotego” rzutu dyskiem Haliny Konopackiej.

fot. Paweł Oprządek

Jej zdjęcia zobaczymy w Centrum Olimpijskim w Warszawie, które zaprasza na dwie wystawy. Ekspozycja „Gwiazdy sportu w Niepodległej” – przez pryzmat kilkunastu najwybitniejszych sportowców z tamtego okresu – umożliwia spojrzenie na dzieje polskiego sportu minionego stulecia.

„Konopacka stała się bohaterką zbiorowej świadomości. Kiedy powróciła z olimpiady, na trasie jej przejazdu wiwatowały nieprzebrane tłumy, a witali ją członkowie rządu. Nasza pierwsza złota medalistka stała się wzorem dla tysięcy Polaków, także tych mieszkających poza krajem. Jesienią 1928 r. w Argentynie powstał Polski Klub Sportowy „Halina”, a w całym kraju jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać Kobiece Kluby Sportowe” – pisał historyk Uniwersytetu Warszawskiego Robert Gawkowski w artykule „Sport w II Rzeczypospolitej”.

Pierwszą polską organizacją sportową było Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, które powstało w 1867 r. we Lwowie. Prowadziło także działalność narodową i niepodległościową. Wykształciło wielu polityków, żołnierzy i szerokie elity społeczeństwa polskiego. Także dzięki nim sport w latach 1918-1939 rozwijał się dynamicznie, a polscy zawodnicy, odnosząc sukcesy na arenie międzynarodowej, rozsławiali młody kraj.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 47 (685), 25 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 9 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -