30 września
środa
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ostrzeżenia

Ocena: 3.9
893

Ostrzeżenia. Widzi je i słyszy o nich ostatnio każdy z nas.

fot. PAP/Grzegorz Momot

Można wręcz powiedzieć, że niepokojące sygnały płyną z niemal każdej strony. Od tych, którzy bawili się na weselach. Od tych, którzy regularnie chodzą do restauracji. Od tych, którzy wypoczywali w górach lub nad morzem. Wszędzie widać ludzi kompletnie niedbających o bezpieczeństwo swoje i innych. Mało tego, widać też osoby lekceważące tych, którzy próbują przestrzegać zasad. Ten obraz jest niepokojący, tak jak niepokojące są dane o kolejnych zakażonych mieszkańcach naszego kraju. Daleki jestem od pesymizmu i siania paniki. Pytanie najważniejsze brzmi jednak: co każdy z nas z tym ostrzeżeniami robi? Bo nikt nie powinien mieć wątpliwości, że pandemia nie odpuszcza. Zagrożenie wciąż czai się tuż obok. I tylko od nas zależy, czy nie wrócą poważniejsze kłopoty.

Świetnym przykładem tego, że żartów nie ma, są wydarzenia ze świata sportu. Prawie od razu po rozpoczęciu przygotowań do nowego sezonu Ekstraklasy w dwóch klubach – Wiśle Płock oraz Lechii Gdańsk – pojawiły się pozytywne przypadki testów na koronawirus. Oby na tych zespołach się skończyło! Nietrudno przecież wyobrazić sobie sytuację inną: że nagle pół ligi ma problemy. A to byłby początek katastrofy – przełożone mecze, problemy z już przeładowanym kalendarzem… Aż strach myśleć, co mogłoby być dalej. Nie życzy sobie tego żaden kibic piłki nożnej.

Poważnie zrobiło się także po zgrupowaniu reprezentacji Polski w hokeju na lodzie. Po lipcowych przygotowaniach pozytywne wyniku testu miało ponad dziesięć osób; w tym gronie znalazł się nowy trener kadry i kilku zawodników. Równie niepokojące są wieści o zarażeniach w kadrze lekkoatletów. Nawet jeśli będą to tylko jednorazowe przypadki, to trzeba pamiętać, że doszło do zakażeń podczas zgrupowania w Centralnym Ośrodku Sportu w Cetniewie. A z tego miejsca korzystali i zamierzają korzystać także przedstawiciele innych dyscyplin. Ognisko koronawirusa w COS-ie to byłby wielki kłopot. Dlatego trzeba myśleć nieustannie o tym, co dzieje się wokół nas. Trzeba po prostu się pilnować. W każdej, niegroźnej wydawałoby się, sytuacji. Nie wolno panikować, ale też nie wolno udawać, że nic złego się nie stało. Stało się sporo, ale zadaniem każdego odpowiedzialnego człowieka jest próba mądrego funkcjonowania w epidemicznej rzeczywistości. Jestem przekonany, że damy radę, nie tylko w świecie sportu. Jednak żeby udało się wyjść na prostą, pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć ostrzeżeń!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 września

Środa, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
«Pójdź za Mną»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 9,1-12.14-16; Ps 88,10b-15; Łk 9,57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter