7 grudnia
czwartek
Marcina, Ambrożego, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nienormalna liga

Ocena: 4.7
1218

Czy chcieliby Państwo dostawać wypłatę tylko za połowę wykonanej pracy? Przepracowanych osiem godzin – wypłata za cztery. A gdyby dzieci w szkole dostawały oceny tylko za połowę wykonanych działań? Wszystko zrobione na piątkę, ale na świadectwie słaba trójka?

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Wreszcie czy byłoby nam miło, gdyby w trakcie wakacyjnego wyjazdu okazało się, że zapłaciliśmy za zatankowanie całego baku, a mamy połowę? Bo benzyna wcale nie jest warta ceny podanej na stacji. Dalej wymieniał nie będę.

Piszę te słowa w momencie, gdy nie znam ani piłkarskiego mistrza Polski, ani nazw klubów, które spadły z Ekstraklasy. I wszędzie wokół słyszę, że od lat nie było tak interesujących rozgrywek i tak ciekawego ligowego finiszu. Bo większość drużyn jest zaangażowanych w walkę – albo o tytuł, albo o uniknięcie spadku. Bo niemal co tydzień następują przetasowania. I raz cieszą się w Gdańsku czy Białymstoku, a innym razem w Poznaniu oraz Warszawie. Bo drugiej takiej ligi to ze świecą szukać w całej Europie! Ano, to prawda. Szukać można i z setką świec, a takiego wynalazku się nie znajdzie.

W Belgii czy Grecji liga była lub jest dzielona na różne sposoby. Ale nigdzie nie robi się tego, co w Polsce. Podział ligi na pół plus podział punktów. Czyli przez 30 kolejek można zaciskać zęby, zdobywać punkty, a potem w jednej chwili połowa z nich zostaje zabrana. I wypracowany dystans nad rywalami w ciągu tygodnia może stopnieć na przykład do zera. Mało tego. System obowiązujący w Polsce godzi w sens sportowej rywalizacji. W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego doszło do wielu paranoicznych sytuacji. Przed niektórymi meczami wiedziano, że ewentualny remis będzie oznaczał że… dany klub nie dostanie za to nic. I tak też się stało. Śląsk zremisował z Zagłębiem Lubin 1:1 i po podziale dorobku ten punkt rozpłynął się w powietrzu. Jakby go nie było. Wrocławianie zremisowali, a jakby przegrali. Podobnie Lechia Gdańsk w Szczecinie. Gdańszczanie wiedzieli, że jeśli nie wygrają, to o remis nie muszą walczyć bo i tak tego punktu nikt im nie doliczy. Głupota pomnożona przez paranoję. Ten system rodzi myśli o korupcji. Bo jeśli komuś nie zależy, a jego rywal potrzebuje wygrać…

I jeszcze jedno. Jest możliwe, że mistrzem kraju zostanie zespół, który nie zdobędzie najwięcej punktów w całym sezonie. Kto mógł to wymyślić? Dlatego jestem daleki od zachwytów. Gdyby ten system był tak genialny, już dawno wprowadzono by go w Anglii, Niemczech czy Hiszpanii. Nie zrobiono tego? Oczywiście że nie. Nikt normalny w ten sposób nie gra.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu - wspomnienie św. Ambrożego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 7, 21. 24-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter