22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wiara i futbol: świadectwa na Wembley

Ocena: 0
496

Pod hasłem „Wiara i futbol” brytyjski Związek Piłki Nożnej (FA) uczcił chrześcijańskie korzenie tego sportu. 

Fot. Pixabay - CC0

Dzieląc się swoją pasją do futbolu, kard. Vincent Nichols porównał życie wiary z życiem kibica piłki nożnej. Mówił o lojalności i wierności.

Nie podążamy za zespołem dlatego, że odnosi sukcesy. Podążamy za nim, ponieważ do niego należymy. I to jest jedna z cnót, która przynależy zarówno kibicowi piłkarskiemu, jak i osobie wierzącej.

Jako kibice piłki nożnej mamy gorsze i lepsze chwile, czasami jesteśmy w otchłani, ale stale szukamy chwały. Z życiem wiarą jest podobnie. Z Księgi Rodzaju wiemy, że jesteśmy stworzeni z prochu, ale z prochu przeznaczonego na chwałę Boga i nieba. Ta mała chwała, której szukamy jako piłkarze i kibice, jest odbiciem głębszej chwały, jaką daje nam wiara, która jest naszą nadzieją na wieczność

– powiedział kibic Liverpoolu FC, arcybiskup Westminsteru, ubrany w koszulkę drużyny z 1977 r. na pamiątkę pierwszego zwycięstwa „Czerwonych” w Pucharze Europy.

W pierwszą niedzielę adwentu blisko 600 osób spotkało się na Wembley, aby dzielić się wiarą w kontekście swojej pasji dla sportu. Znany angielski dziennikarz Adrian Chiles, który nawrócił się na katolicyzm jako 30-latek, opowiedział historię próby pojednania dwóch wieloletnich rywali na boisku: Roya Keane'a (Manchester United) i Patricka Vieiry (Arsenal). Zaprosił obu na Mszę Św. i jak przyznał: „odczuwał pewien stopień nerwowego drżenia, gdy zbliżał się Znak Pokoju”.

Z kolei były piłkarz Cambridge United, Graham Daniels, dzisiaj dyrektor generalny organizacji Christians in Sport, opisał jak przed 30 laty gracze przyjmowali chrześcijaństwo po cichu. Jak mówił: 

Trzy cechy piłkarzy przemienionych przez Chrystusa to spełnienie, autentyczność i świadectwo.

Cykl „Wiara i futbol” organizowany jest w duchu ekumenicznym, charakterystycznym dla Kościoła na Wyspach. W tym pierwszym wydarzeniu, którego pozytywny oddźwięk zwiastuje kolejne tego typu, wzięli udział katolicy, anglikanie, metodyści, ewangelicy, baptyści, a także członkowie Zjednoczonego Kościoła Reformowanego, Armii Zbawienia oraz dziennikarze chrześcijańskiego Premier Radio.

Jednym z uczestników spotkania był baptysta, dr Krish Kandiah OBE, twórca Fundacji Sanctuary, która pomaga uchodźcom, znany na Wyspach orędownik na rzecz dzieci, opiekun zastępczy i ojciec adopcyjny. W video opublikowanym na Twitterze powiedział:

Wiem z doświadczenia przybranego syna, jak piłka nożna może pomóc w rozwoju poczucia własnej wartości i po prostu dobrego samopoczucia. Bardzo poruszyło mnie świadectwo Simona Thomasa, prezentera Sky Sports, kiedy opowiedział o tym, jak wiara pomogła mu poradzić sobie ze śmiercią pierwszej żony. Albo świadectwo Jasona McCarthy, obrońcy Wycombe Wanderers, który opowiedział o narodzinach swojej wiary w szatni, kiedy słuchał kolegów, dzielących się poczuciem siły i radości, którą daje im modlitwa. To był bardzo dobre, bardzo poruszające spotkanie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lipca

Wtorek, XVI Tydzień zwykły
Święto św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy
Trwajcie w miłości mojej.
Kto trwa we Mnie, a Ja w nim,
ten przynosi owoc obfity.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter