9 sierpnia
wtorek
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Anglii zamordowano katolickiego parlamentarzystę

Ocena: 0.1
547

„Realizował swoje powołanie jako katolik w życiu publicznym z wielkodusznością i uczciwością. Służył w parlamencie przez cztery dekady i był szanowany przez wszystkie partie polityczne w tej Izbie. Jego przedwczesna śmierć jest wielką stratą” – napisał prymas Anglii kard. Vincent Nichols w oświadczeniu po zasztyletowaniu brytyjskiego parlamentarzysty, Davida Amessa, do którego doszło w piątek, podczas spotkania w okręgu wyborczym.

Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Ta śmierć jasno pokazuje, że nasi posłowie do Parlamentu są sługami ludzi, dostępnymi dla ludzi w potrzebie, szczególnie w ich okręgach wyborczych. Ten straszliwy atak, kiedy David prowadził spotkanie w swoim okręgu wyborczym, jest atakiem na nasze demokratyczne działania i tradycje.

– napisał kard. Vincent Nichols w oświadczeniu, opublikowanym wkrótce po śmierci Davida Amessa.

Należący do obozu konserwatywnego katolicki parlamentarzysta, został zasztyletowany podczas spotkania, które prowadził w swoim okręgu wyborczym w Leigh-on-Sea.

David realizował swoje powołanie jako katolik w życiu publicznym z wielkodusznością i uczciwością. Służył w Parlamencie przez cztery dekady i był szanowany przez wszystkie partie polityczne w tej Izbie. Jego przedwczesna śmierć jest wielką stratą.

– podkreślił prymas Anglii i Walii.

Przewodniczący angielskiego episkopatu przypomniał też o zasługach zamordowanego polityka dla relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Stolicą Apostolską.

Jako katolik rozumiał on rolę i znaczenie Stolicy Apostolskiej. To właśnie on w 2006 r. powołał do życia Parlamentarną Grupę ds. Relacji ze Stolicą Apostolską, składającą się z osób różnych wyznań i przekonań. Przez lata przewodniczył kilku wizytom parlamentarnym w Rzymie. Odegrał kluczową rolę w historycznej wizycie papieża Benedykta w Parlamencie w 2010 r. oraz w wizycie powrotnej przedstawicieli Brytyjskiego Dworu Królewskiego w Rzymie w następnym roku. Wspierał te pełne wzajemnego szacunku relacje poprzez spotkania z kard. Parolinem, papieskim sekretarzem stanu, oraz z innymi przywódcami katolickimi.

– napisał kard. Nichols.

David Amess zginął w następstwie wielokrotnie zadanych ciosów nożem, w piątek 15 października, podczas pełnienia obowiązków i spotkań z obywatelami w biurze poselskim w Leigh-on-Sea, w hrabstwie Essex.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 sierpnia

Wtorek, XIX tydzień zwykły - święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy
 Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 25, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter