16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Udana misja lekarzy-wolontariuszy w Bagandou

Ocena: 4.8
461

Lekarze z Polski ratują życie matek i dzieci w Afryce. W Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej pracuje zespół medyczny wolontariuszy z Poznania. To dwie lekarki ginekolożki i specjalista anestezjologii i intensywnej terapii. Misji lekarzy ginekologów pobłogosławił papież Franciszek na audiencji 10 maja.

Fot. pixabay.com/CCO

Koordynatorką wyjazdu jest Izabela Cywa z Krynicy-Zdroju. Była ona dyrektorem tego szpitala w latach 2012-2017.

Wolontariusze wykonują operacje – to niejednokrotnie zabiegi medyczne ratujące życie dziecka i matki. Leki oraz sprzęt niezbędny do operacji lekarze zabrali ze sobą z Polski.

Po zdiagnozowaniu kobiet dziennie lekarze wykonują trzy operacje ginekologiczne. Usuwają m.in. guzy macicy. To także pomoc pacjentkom, które są w ciąży, w trakcie której dochodzi do powikłań. Ponadto pracy polskich lekarzy przypatruje się miejscowy personel

– mówi dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej ks. Krzysztof Czermak.

Projekt jest finansowany głównie przez diecezję tarnowską, a materialnie uczestniczy w nim Fundacja 'Redemptoris Missio' z Poznania oraz osoby, które odpowiedziały przez zbiórkę ogłoszoną w sieci.

Do końca maja w Afryce będą pracować lekarki dr n. med. Anna Paczkowska i dr n. med. Martyna Siąkowska oraz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii lek. med. Radosław Sońta.

W Republice Środkowoafrykańskiej żyją prawie 3 miliony kobiet, a 99 proc. z nich jest pozbawiona jakiejkolwiek opieki medycznej.

Kobiety często umierają przy porodach z powodu bardzo błahych schorzeń, z którymi medycyna europejska radzi sobie od kilkudziesięciu lat. W całej Republice Środkowoafrykańskiej jest jedynie 16 ginekologów.

Do chwili obecnej diecezja tarnowska, dzięki kolędnikom misyjnym, na wybudowanie i prowadzenie szpitala w Bagandou przekazała 5 mln 350 tys. zł.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter