Nowe informacje z kraju - zapraszamy!
Fot. Pixabay - CC0Wniosek ws. aborcyjnej furtki. Ordo Iuris zdecydował o przygotowaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ws. „aborcyjnych wytycznych”. Przedstawi też posłom i prezydentowi gotowy wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Donalda Tuska, Adama Bodnara oraz Izabeli Leszczyny, którzy dopuścili się wydania aktu normatywnego wprowadzającego „aborcję na zaświadczenie” z pominięciem konstytucyjnego trybu ustawodawczego. Wobec tych samych polityków kierują zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nadużycia urzędniczego, oczekując przeprowadzenia pełnego postępowania karnego. Z kolei dla lekarzy i szpitali przekażą analizę wykazującą, że wytyczne są sprzeczne z obowiązującymi lekarzy przepisami ustawowymi i nie wolno ich stosować. „Działanie w oparciu o bezprawne wytyczne jest łamaniem prawa, za które to lekarze, a nie członkowie rządu, będą ponosić odpowiedzialność” – piszą, oferując lekarzom szkolenia i bezpłatną pomoc prawną.
Dom dla pogubionych. W Suszcu, wsi między Żorami a Pszczyną, poświęcono dom, który kilka lat temu siostry ze Zgromadzenia św. Karola Boromeusza przekazały wspólnocie Cenacolo. Dotychczas mieszkała w nim męska wspólnota. Po remoncie schronienie znalazło w nim dwanaście młodych kobiet z Polski, Włoch, Ukrainy, Słowacji i Chorwacji. Będą one prowadzić tam proste życie, wypełnione pracą, modlitwą i przyjaźnią. W ten sposób chcą otworzyć się na uzdrowienie wewnętrzne i świadczyć wobec innych uzależnionych i zagubionych kobiet o tym, że wyjście z nałogu jest możliwe. Każda z kobiet wstępujących do wspólnoty otrzymuje „anioła stróża” – mieszkającą dłużej we wspólnocie osobę, która towarzyszy jej w codziennych zmaganiach. Wspólnota Cenacolo została założona ponad 40 lat temu przez włoską siostrę Elvirę Petrozzi. Pomaga ludziom zagubionym i uzależnionym. Obecnie działa ponad 60 domów wspólnoty na całym świecie, w tym cztery w Polsce.
Agent z tajną wiedzą. „Rzeczpospolita” ujawniła, że zatrzymany w Polsce i działający dla GRU rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, uzyskał dostęp do materiałów polskiego śledztwa, w tym tajnych. Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak podkreślił, że do materiału dowodowego nie są przekazywane informacje ujawniające „techniki operacyjne” i dane, z którymi podejrzani nie powinni zostać zaznajomieni. Z kolei szef BBN Jacek Siewiera podkreślił, że oficer wywiadu traktuje tego typu akta, jako źródło „niezwykłej wiedzy”, i zwrócił uwagę, że prokuratura mogła odmówić Rubcowowi dostępu do tajnych akt na podstawie art. 156 k.p.k.
Nie stać nas na labę. – Od strony czysto ekonomicznej przedsiębiorców nie stać obecnie na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Koszty pracy już są bardzo wysokie, to one m.in. wywołały inflację, z którą dopiero co sobie poradziliśmy. Skrócenie czasu pracy spowodowałoby lawinowy wzrost jej kosztów – uważa ekonomista dr Mariusz Sokołek z Katedry Finansów i Rachunkowości KUL. Z kolei psycholog dr Małgorzata Torój zauważa: – Każda zmiana rodzi niepokój.
Święto radia Hitlera? Członkowie KRRiT wyrazili sprzeciw wobec Radia Wrocław, które dla uczczenia stulecia radiofonii w mieście zorganizowało imprezę plenerową. Argumentują, że Polskie Radio Wrocław powstało dopiero w 1946 r., celebrowano więc „uruchomienie niemieckiej radiostacji założonej w 1924 r., przekształconej w 1932 r. w Reichssender Breslau – tubę propagandową niemieckiego, ludobójczego systemu”. Likwidator Polskiego Radia Wrocław tłumaczy, że impreza „odnosiła się do setnej rocznicy nadania pierwszego sygnału radiowego w tym mieście”.
Hałas nad Zakopanem. Mieszkańcy Zakopanego skarżą się na hałaśliwe loty widokowe śmigłowcem nad miastem. Burmistrz miasta Łukasz Filipowicz zapewnił PAP, że wystąpił w tej sprawie do Urzędu Lotnictwa Cywilnego i analizuje możliwości prawne i jednocześnie twierdzi, że miasto nie może zakazać lotów na pewnej wysokości.