23 czerwca
niedziela
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci

Ocena: 4.23333
628

Każde dziecko "porzucone, zepchnięte na margines lub pozostawione bez opieki medycznej lub edukacji" jest krzykiem, który "wznosi się do Boga!" 

Fot. Pixabay - CC0

Módlmy się razem za miliony dzieci, które żyją w tak trudnych warunkach graniczących z niewolnictwem. Papież Franciszek podkreśla to w tweecie dnia na swoim kanale społecznościowym X. 160 milionów dzieci na całym świecie musi pracować, aby zarobić na życie. 16 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci. 

Data ta została wybrana dla upamiętnienia małego Iqbala Masiha, który został zamordowany w Pakistanie 16 kwietnia 1995 roku w wieku 12 lat, ponieważ prowadził kampanię na rzecz ochrony dzieci przed wyzyskiem w pracy. Niestety, praca dzieci istnieje we wszystkich systemach gospodarczych, ale ponieważ jest to zjawisko trudne do zdefiniowania, jego prawdziwa skala liczbowa jest skomplikowana, przypomina Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Nawiasem mówiąc, Europa nie jest wolna od niewolnictwa dzieci, chociaż zostało ono zakazane w wielu krajach europejskich od lat sześćdziesiątych XX wieku. Ubóstwo, trudności i pochodzenie kulturowe rodzin są często przyczyną tej dramatycznej niesprawiedliwości, "która okrada dzieci z ich przyszłości", według UNICEF.

Jak podkreśla organizacja, ubóstwo jest często główną przyczyną pracy dzieci i jednocześnie konsekwencją ich wykorzystywania. W rzeczywistości istnieje ścisły związek między ubóstwem a pracą dzieci, "nawet jeśli nie ma między nimi oczywistego związku". Praca dzieci pojawia się przede wszystkim tam, gdzie brakuje środków na rzecz integracji społecznej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 czerwca

XII Niedziela zwykła
Wielki prorok powstał między nami
i Bóg nawiedził lud swój.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter