25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Strefa Gazy: potrzebny rozejm!

Ocena: 0
540

„Mieszkańcy Strefy Gazy przeżywają najtrudniejszą sytuację od siedmiu lat. Od dwóch dni trwają bombardowania, które pochłonęły do tej pory 53 ofiary śmiertelne, w tym dziesięcioro dzieci. Władze informują, że liczba rannych sięga 320 osób” – zaznacza o Gabriel Romanelli, proboszcz parafii św. Rodziny w Gazie.

fot. www.vaticannews.va

Dodaje, że cały czas wystrzeliwane są również pociski ze Strefy w kierunku miast izraelskich. Duchowny stwierdza, z jednej strony, że pilnie potrzebny jest rozejm, zanim na dobre zacznie się wojna. Mówi, że paradoksalnie, w okresie koronawirusa, czyli przez około półtora roku panował spokój i nie było żadnych starć, ale wydaje się, że po obu stronach przygotowywano się na złe dni. Ludzie próbują więc żyć, mówiąc: «to jest nasze życie, jest to prawie normalne!».

Jakby ktoś powiedział «mieszkam na Alasce i tam jest lód oraz śnieg», a tu mówią «to jest miejsce wojny i to przydarzyło mi się tutaj żyć», więc z ludzkiego punktu widzenia panuje desperacja. Widać to po młodych ludziach, bo każdy chciałby wyjechać

- zauważa o. Romanelli.

Z drugiej strony ojciec zauważa, że wiara chrześcijańska bardzo pomaga przezwyciężyć  wszystko, nie tyle zniechęceniem, ale nadzieją, że pomimo tylu złych rzeczy Pan położy im kres. Wyjaśnia, że ludzie w pewnym sensie żyją tu spokojniej niż w innych miejscach, ponieważ są już bardzo wypróbowani.

Abp Pizzaballa: stoimy na krawędzi wojny domowej

„Jesteśmy świadkami przemocy, jakiej wcześniej tutaj nie widziano, stoimy na krawędzi wojny domowej” – powiedział w rozmowie z agencją SIR łaciński patriarcha Jerozolimy. Abp Pierbattista Pizzaballa zaapelował o porzucenie, stosowanej od lat, polityki pogardy. Podkreślił, że jest ona źródłem wzajemnej nienawiści i przedsionkiem do wojny. Zaapelował o jak najszybsze przerwanie sprali przemocy i powrót do pokojowego współistnienia.

Od wielu lat Ziemia Święta jest niczym beczka prochu. Wystarczy iskra, żeby wywołać eksplozję. Tym razem był nią wciąż powracający problem eksmisji Palestyńczyków z ich domów w dzielnicy Asz-Szajch Dżarrah. To wystarczyło, aby wywołać zamieszki w czasie Ramadanu, a w rezultacie spowodować wystrzelenie rakiet ze Strefy Gazy w kierunku Izraela, na co ten odpowiedział tym samym.

Liczba zabitych wciąż się powiększa. Nie da się z kolei policzyć pobić, linczów i aktów wandalizmu. Zarówno jedna jak i druga strona, publikuje codziennie w sieci nagrania aktów przemocy, aby w ten sposób podsycać wzajemną nienawiść. Wszystko to dzieje się w miastach, które jeszcze wczoraj były miejscami pokojowego współistnienia. Abp Pizzaballa zaznacza, że w klimacie powszechnej przemocy cenę starć płacą także wspólnoty chrześcijańskie. Podkreśla, że zdarzają się liczne przypadki agresji wobec rodzin chrześcijańskich, jednak nie z powodu wyznawanej przez nie wiary, ale dlatego, że są Arabami.

Proboszczowie dzwonią do mnie z prośbą o pomoc. Proszą o zorganizowanie spotkań z udziałem żydów i muzułmanów, aby uspokoić nastroje. Ludzie są zdziwieni tak szybkim wybuchem przemocy, ale to tylko oznacza, że napięcie tliło się już od dawna
 

– powiedział łaciński patriarcha Jerozolimy.

Podkreślił, że wielu Izraelczyków i Palestyńczyków nie potrafi poradzić sobie z tą sytuacją: z jednej strony pragną nadal żyć razem w pokoju, z drugiej są pociągani przez ekstremistów w stronę konfliktu. „Zażegnanie tych napięć będzie bardzo trudne – przyznaje abp Pizzaballa.

Odbudowa zaufania zajmie dużo czasu, a przede wszystkim będzie wymagała wspólnego wysiłku, głównie ze strony polityków. Polityka, szczególnie na najwyższym szczeblu, nie może dłużej posługiwać się językiem pogardy, jak to wielokrotnie miało miejsce wcześniej
 

– zauważył patriarcha.

Jego zdaniem, aby powrócić na ścieżkę pokoju i wzajemnego współistnienia wszyscy muszą pracować nad rozwiązaniem konfliktu. „Nie powinniśmy łudzić się, że szybko osiągniemy rezultaty. Ta praca zaczyna się w szkołach, gdzie należy uczyć szacunku, tolerancji i współistnienia. Jej owoców raczej nie zobaczymy, skorzystają z nich przyszłe pokolenia. Stanie się to tylko wówczas, gdy zakaszemy rękawy i ostro weźmiemy się do pracy” – podsumował abp Pizzaballa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter