21 kwietnia
środa
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

ŚDM - reaktywacja

Ocena: 2.12857
669

Epidemia koronawirusa tylko na cztery miesiące „wyłączyła” portugalskie ruchy i wspólnoty parafialne z przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Wydarzenie to, ze względu na Covid-19, ma już swoją nową datę i podobnie jak tysiące innych spotkań ruszy z opóźnieniem.

fot. xhz

Kardynał patriarcha Lizbony, Manuel Clemente, regularnie podkreśla, że przełożenie z sierpnia 2022 r. na kolejny rok Światowych Dni Młodzieży było nie tylko słusznym posunięciem władz Stolicy Apostolskiej, ale też decyzją uzgodnioną przez papieża Franciszka z portugalskimi biskupami. Wszystko, zdaniem gospodarza najbliższej edycji ŚDM, odbyło się też w porozumieniu z socjalistycznym rządem Portugalii Antonia Costy, który nieustannie deklaruje swoje poparcie dla najbliższej edycji spotkania młodych katolików. W kwietniu, na wspólnej konferencji prasowej z udziałem kardynała Clemente, premier zgodził się z argumentacją lizbońskiego hierarchy, że odroczenie wydarzenia było „całkowicie konieczne”, gdyż rozpoczęcie prac przy ŚDM w czasie szczytu epidemii mogło narazić wiele osób na infekcję koronawirusem.

 


KŁOPOTY FINANSOWE I WOLONTARIAT

Pomimo stosunkowo licznych przypadków infekcji koronawirusem w Portugalii życie parafialne nabrało tempa po trwających do końca maja obostrzeniach, w tym zakazie sprawowania nabożeństw. Wprawdzie czerwiec przyniósł „nowe otwarcie”, stopniowo przywracając aktywność parafii, ale nikt nie ma wątpliwości, że o pełnym powrocie do normalnego życia parafii będzie można mówić dopiero na początku 2021 r. Do tego czasu lokalnym wspólnotom przyjdzie zmagać się z ograniczeniami w organizowaniu liturgii, a także – jak wskazują niektórzy proboszczowie – z trudnościami finansowymi.

Przykładem jest sanktuarium w Fatimie, które na początku września potwierdziło, że wraz z epidemią i zamknięciem do czerwca miejsca kultu nastąpił drastyczny spadek liczby pielgrzymów, a w konsekwencji niespotykane wcześniej obniżenie wpływów. Rzeczniczka prasowa sanktuarium, Carmo Rodeia, potwierdziła, że do końca 2020 r. konieczne będzie rozwiązanie umów z około 50 osobami z łącznej grupy 308 pracowników. Antidotum, przynajmniej chwilowym, może okazać się młodzież, która coraz chętniej włącza się w akcje na terenie sanktuarium. Pod koniec sierpnia rektorat w Fatimie zapowiedział plan rozwijania nowych form wolontariatu.

Akcje, na bazie bezinteresownej pracy młodzieży, mogą stać się sposobem na przyciągnięcie nastolatków do przesłania z Fatimy, w której od ponad roku bezinteresownie pomaga 350 młodych osób, zarówno studentów, jak i uczniów szkół średnich. Ważny element tej grupy stanowią członkowie katolickiego harcerstwa, którzy w lipcu br. porozumieli się z rektoratem Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie w sprawie współpracy podczas miesięcy wakacyjnych. Głównym zadaniem młodych była pomoc rektoratowi w przyjmowaniu docierających do Fatimy pielgrzymów. Wsparcie udzielone przez harcerzy polegało m.in. na dbałości o bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne tego miejsca kultu maryjnego.

 


POWRÓT DO NORMALNOŚCI

Zarówno władze państwowe, jak i kościelne, nie mają wątpliwości, że w okresie oczekiwania na wynalezienie szczepionki na Covid-19 nie nastąpią masowe wydarzenia służące przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży. W pierwszej kolejności konieczna będzie zmiana programu duszpasterskiego na najbliższe miesiące, co jak potwierdził już kardynał Antonio Marto, ordynariusz diecezji Leiria-Fatima, powinno uwzględnić również prace nad wznowieniem inicjatyw służących włączaniu się lokalnych społeczności w działania związane z przełożoną na 2023 r. imprezą. Z opinią tą zgadza się działacz katolicki z Lizbony, Miguel Monteiro, w ocenie którego „rzekomy czas bierności” z powodu epidemii powinien zostać zagospodarowany akcjami formacyjnymi realizowanymi za pośrednictwem środków masowego przekazu. Mieszkaniec stolicy przypomniał, że już pod koniec kwietnia, z inicjatywy duszpasterstwa młodzieży archidiecezji Lizbony, publiczna telewizja RTP wyemitowała pierwszy z ośmiu odcinków programów dla młodzieży pt. „Say Yes”, podejmujących różnorodne zagadnienia z obszaru religii, życia społecznego, a także ochrony środowiska.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 kwietnia

Środa, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anzelma, biskupa i doktora Kościoła
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6,35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter