21 kwietnia
środa
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

ŚDM - reaktywacja

Ocena: 2.12857
670

 

Z kolei Antonio Cordeiro, współpracownik komisji episkopatu Portugalii ds. duszpasterstwa młodzieży, wskazuje na szereg przygotowanych w internecie materiałów dla młodzieży poświęconych idei oraz historii Światowych Dni Młodzieży. Działacz katolicki przypomina, że podczas tegorocznej, naznaczonej epidemią, wiosny wielu katechetów skorzystało z licznych wideokonferencji na temat ŚDM prowadzonych dla uczniów gimnazjów i szkół średnich. Cordeiro wyjaśnił, że filmy dotyczące młodzieżowej imprezy zainaugurowanej przez Jana Pawła II, zostały przygotowane w taki sposób, aby przekonać młodych mieszkańców Portugalii, że jej najbliższa edycja będzie ważna nie tylko dla lokalnego Kościoła, ale w ogóle dla mieszkańców tego iberyjskiego kraju.

 


PIELGRZYMI W CZASIE NIEPEWNOŚCI

Pomimo wznowienia przed wakacjami życia parafii wiele grup działających w lokalnych wspólnotach katolickich zaprzestało działalności lub tymczasowo ją zawiesiło. Wprawdzie reaktywacja idzie z mozołem, ale osoby związane z duszpasterstwem akademickim w stolicy potwierdzają, że wielu młodych mobilizuje swoich rówieśników do włączenia się w przygotowania do ŚDM za pośrednictwem sieci internetowej. Szacuje się, że jeszcze przed nastaniem wakacji udział w przygotowaniach do tej imprezy deklarowało na terenie Portugalii około 50 tys. osób.

Ksiądz Tiago Nunes, współodpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży na terenie archidiecezji Lizbony, zaznacza, że wiele grup parafialnych prowadzi plany dotyczące organizacji zadań w swoich miejscach zamieszkania. Prawie zawsze za pośrednictwem mediów społecznościowych. Nunes wierzy, że coraz bardziej „cyfrową młodzież” można skutecznie ewangelizować właśnie za pośrednictwem internetu. – Liczymy, że dzięki włączeniu się tych ludzie w przygotowania do ŚDM będziemy mogli ich kształtować wewnętrznie. Każda forma dotarcia do nich z przesłaniem chrześcijańskim jest dobra. Taki zresztą był zamysł organizacji tych młodzieżowych spotkań w Kościele – wskazał ks. Nunes.

Tymczasem odpowiedzialny za Lokalny Komitet Organizacyjny ŚDM biskup pomocniczy Lizbony, Americo Aguiar, wskazuje na konieczność wznowienia przygotowań w sposób konsekwentny, choć z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Zaapelował do wiernych o włączanie się w pomoc do ŚDM i do poświęceń w „czasie niepewności” związanej w epidemią.

 


MAŁE SPOTKANIA, DUŻE PLANY

Punktem wyjścia do reaktywacji przygotowań do ŚDM było zorganizowane w lipcu w Bradze spotkanie krajowych struktur organizacyjnych. Biorący udział w wydarzeniu bp Americo Aguiar wskazał na konieczność kontynuowania prac oraz ustalenie nowego kalendarza działań. Lizboński hierarcha przypomniał, że choć Covid-19 wyhamował prace nad organizacją najbliższej edycji ŚDM, to zaznaczył, że w różnych regionach Portugalii działają już zespoły podejmujące inicjatywy na rzecz zaplanowanej na 2023 r. imprezy. Wskazał, że szereg mniejszych spotkań w diecezjach może zdynamizować całość przygotowań do ŚDM, zaś „małe struktury docelowo stworzyć dużą sieć organizacyjną”.

Ważną inicjatywą katolików z Portugalii jest zawarte w sierpniu porozumienie diecezji z północnej części kraju w sprawie wspólnych działań na rzecz ŚDM. Jedną z uzgodnionych akcji jest projekt o nazwie „11 kilometrów od Jerozolimy”, polegający m.in. na spotykaniu się w parafiach małych grup młodzieży. Docelowo mają one zbierać się w jednym miejscu diecezji na wspólnej modlitwie, dzieleniu doświadczeniami wiary, a także na planowaniu innych inicjatyw związanych z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży.

Pierwsza edycja „11 kilometrów od Jerozolimy” odbędzie się między 20 a 25 lipca 2021 r. na terenie archidiecezji Braga, a także diecezji Porto, Braganca-Miranda, Viana do Castelo, Vila Real oraz Lamego. – To tylko jedna z wielu małych akcji, które ostatecznie powinny zachęcić portugalską młodzież z różnych zakątków kraju do aktywności w swoich parafiach i do podejmowania nowych wyzwań w lokalnych społecznościach na rzecz tej pierwszej w naszym kraju edycji Światowych Dni Młodzieży – podsumował Monteiro.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 kwietnia

Środa, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anzelma, biskupa i doktora Kościoła
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6,35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter