23 czerwca
niedziela
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prof. Garcon: potrzeba nowych form polsko-francuskiej współpracy

Ocena: 4.8
262

Przed tak zwaną nową emigracją stoi wyzwanie, żeby podejmować bardziej nowoczesne formy współpracy między Polską a Francją – powiedział portalowi Polskifr.fr historyk i matematyk prof. Gabriel Garcon, znawca dziejów Polonii we Francji. 

Polski zakład krawiecki we Francji, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Prof. Garcon nie ma wątpliwości, co jest obecnie najpilniejszym wyzwaniem dla Polonii północnej Francji. „Przetrwać aż do końca. Nie tak dawno mówiłem o tym na forum laikatu Polskiego Zjednoczenia Katolickiego (PZK) okręgu w północnej Francji. Dopóki są starsi ludzie, jeszcze dbają o to, żeby istniał Kościół polski, parafia czy organizacje polonijne i katolickie. Coś pozostanie, ale potem nie widzę w ogóle przyszłości" – ocenił prof. Garcon.

Są jednak regiony we Francji, gdzie sytuacja Polonii wygląda lepiej. „Moim zdaniem tam, gdzie jest jakaś szansa przetrwania albo pewnego życia społecznego, polskiego, to chyba w tych regionach, gdzie jest dużo pracy, gdzie ostatnio Polacy się osiedlili: region paryski, lyoński, może południowa Francja" – podkreślił historyk.

Prof. Gabriel Garcon zaznaczył, że współcześnie wielu rodaków myśli już w kategoriach nie emigracyjnych, ale europejskich. „Oni są Europejczykami, którzy mają obywatelstwo polskie, ale mogą jako obywatelę Europy jechać tam, gdzie im się podoba, tam gdzie mogą zakładać firmy lub znaleźć pracę na dobrym poziomie. To moim zdaniem jest największe wyzwanie: nie myśleć już w kategoriach emigracyjnych, tylko w kategoriach ludzi, którzy są obywatelami Europy i chcą korzystać z różnych możliwości, które Polska daje, która Francja daje" – zaznaczył prof. Garcon.

Czego można życzyć Polonii francuskiej z okazji tegorocznych dni majowych? Na północy Francji „wytężyć siły, żeby przetrwać aż do końca. A jeśli chodzi o inne tereny, to można życzyć, żeby tam powstały inne formy pracy, inne formy kontaktu z Polską na różnych płaszczyznach: czy to biznesowych, czy kulturalnych" – podsumował rozmówca Polskifr.fr i zaznaczył, że obecnie młodzi Polacy we Francji znają dobrze sytuację w Polsce i na ziemi francuskiej, mają łatwiejszy dostęp do Polski niż to było w przypadku dawnej Polonii.

Prof. Gabriel Garcon urodził się w polskiej rodzinie górniczej na północy Francji. Jego ojciec pracował w kopalni. „Tata zachęcał nas, to znaczy mnie i brata, żeby dobrze uczyć się w szkole i zdobyć awans społeczny" – wspomniał po latach prof. Garcon, który jest absolwentem Instytutu św. Kazimierza prowadzonego przez oblatów w Vaudricourt. Jest doktorem matematyki i historii. Pracował w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Polskiej (KSMP). Był prezesem tego związku na Francję od 1971 do 1978 roku. Był też sekretarzem generalnym Kongresu Polonii Francuskiej oraz członkiem Rady Naczelnej Polskiego Zjednoczenia Katolickiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 czerwca

XII Niedziela zwykła
Wielki prorok powstał między nami
i Bóg nawiedził lud swój.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter