12 kwietnia
poniedziałek
Juliusza, Luboslawa, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powstanie wileńskie

Ocena: 0
1531

Operacja „Ostra Brama” była drugim co do wielkości po powstaniu warszawskim czynem zbrojnym społeczeństwa polskiego podczas II wojny światowej. Zadziwiająca jest też skala podobieństw obu powstań.

fot. Radek Molenda/Idziemy

Cmentarz na Rossie

Celem operacji przeprowadzonej przez Okręgi Wileński i Nowogródzki Armii Krajowej w ramach akcji „Burza” było odbicie Wilna z rąk Niemców, zanim zrobi to Armia Czerwona. Chodziło o to, by przywitać Rosjan jako gospodarze i zamanifestować ten sposób jednoznacznie polskość miasta. Udało się to połowicznie.

Operacja rozpoczęła się w nocy z 6 na 7 lipca 1944 r., w pośpiechu, ponieważ Rosjanie posuwali się w kierunku miasta z szybkością blisko 60 km dziennie. Całością operacji dowodził ppłk Aleksander Krzyżanowski ps. „Wilk”. Polacy, którzy nie prosili o pomoc Litwinów – zresztą nie mogli na nią liczyć – wystawili do walki w mieście 10 tys. żołnierzy AK, wyłącznie piechoty i kawalerii, przeciw liczącej 17 tys. żołnierzy sile Niemców, wspieranej przez artylerię i lotnictwo. Mimo to udało im się odbić z rąk niemieckich niemal całą część miasta po prawej stronie rzeki Wilii. Słynne stało się zatknięcie rankiem 13 lipca przez żołnierzy AK biało-czerwonej flagi na wierzchołku zdobytej Góry Zamkowej. Flaga ta po godzinie została zrzucona przez Rosjan, którzy umieścili tam swój czerwony sztandar.

Pozostałe zmobilizowane siły polskie w liczbie ok. 8 tys. żołnierzy stały w odwodzie, w oddalonej od Wilna o 25 km Puszczy Rudnickiej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 28 (717), 14 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent UW, dziennikarz związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Były członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A. (VII kadencji 2017-2021, wiceprzew.), były redaktor naczelny idziemy.pl. Komentator w Polskim Radiu 24. Członek Domowego Kościoła.
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 kwietnia

Poniedziałek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Z Chrystusem powstaliście z martwych
- szukajcie tego, co w górze

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3,1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter