55,6 proc. ankietowanych wyraża gotowość zamiany dnia obecnie wolnego od pracy, jak np. 6 stycznia lub 1 maja na wolną Wigilię.
Fot. Pixabay - CC0Respondentom zadano pytanie, jak oceniają pomysł, by jeden z wolnych dziś od pracy dni, jak np. 6 stycznia – Trzech Króli lub 1 maja, zamienić na wolną Wigilię?
Na zadane pytanie „zdecydowanie dobrze” odpowiedziało 17,6 proc. badanych, natomiast na „raczej dobrze” – 38 proc. Odpowiedzi „zdecydowanie źle” udzieliło 15,5 proc. respondentów, a „raczej źle” 19,2 proc.
Patrząc na płeć uczestników badania, zamiany dni wolnych od pracy chciałoby 54 proc. kobiet oraz 58 proc. mężczyzn
– poinformowała rp.pl.
W projekcie zaproponowano ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym od pracy. Ma on obowiązywać wszystkich pracowników, w tym pracowników placówek handlowych, dla których obecnie – zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta – Wigilia jest dniem roboczym do godziny 14.00.
Badanie zrealizowane 22-23 listopada br. metodą telefoniczną, CATI, na próbie 1068 osób.
***
W Sejmie odbyła się we wtorek dyskusja nad projektem ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw w kontekście propozycji uczynienia Wigilii dniem wolnym. Projekt złożyli do Sejmu posłanki i posłowie Lewicy.
Za ustanowieniem Wigilii jako dnia wolnego od pracy są związki zawodowe: Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Poparcie dla ustanowienia 24 grudnia dniem wolnym wyraził także prezydent Andrzej Duda.
Przeciwko temu rozwiązaniu, zwłaszcza, aby zaczęło ono obowiązywać już w tym roku, opowiadają się pracodawcy. Jak argumentują, takie zmiany w prawie nie powinny być wprowadzane z zaskoczenia.
Ponadto jako "złe rozwiązanie" określił pomysł wolnej Wigilii także minister finansów Andrzej Domański. Wskazał, że będzie się to wiązać z kosztem dla gospodarki na poziomie ok. 4 mld zł, a dla budżetu na poziomie 2,3 mld zł.