20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po raz 31.

Ocena: 0
439

Inauguracja święta sportu, kultury i wiary odbędzie się w niedzielę, 7 lipca o godz. 16 w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz / Idziemy

Stadion, teatr i świątynia – na tych fundamentach zbudowano tradycję olimpijską, która przyświeca jedynemu w swoim rodzaju projektowi: Parafiadzie. Międzynarodowe wydarzenie adresowane do dzieci i młodzieży rozpoczyna się 7 lipca, gromadząc blisko 1,5 tys. uczestników.

Największe spotkanie w Europie o charakterze sportowym, kulturalnym i religijnym jest dziełem charyzmatycznego o. Józefa Jońca, pijara, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Jego wychowawcze dzieło od 1988 r. kształtuje młodzież w trzech sferach: fizycznej, kulturalnej i duchowej, słowo „Parafiada” zaś stało się terminem własnym, nieprzetłumaczalnym na inne języki. W swojej konstrukcji, zawiera nawiązanie do chrześcijańskich korzeni ruchu. Ta niezwykła inicjatywa odbywała się pierwotnie w Krakowie, a następnie w Warszawie. Oprócz dziewcząt i chłopców z Polski we współzawodnictwie brali udział również goście z Azji i Afryki. Na tegorocznej Parafiadzie wystąpią uczestnicy z siedmiu państw: Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec oraz Polski, którzy będą reprezentować kluby, szkoły i parafie.

Inauguracja święta sportu, kultury i wiary odbędzie się w niedzielę, 7 lipca o godz. 16 w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. Eucharystii będzie przewodniczył nowo wybrany przełożony polskich pijarów o. Mateusz Pindelski.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 27 (717), 7 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

"Niech imię Pana będzie pochwalone"

Dziś w Kościele: sobota, XV tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie bł. Czesława, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 12, 37-42; Ps 136; Mt 12, 14-21
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -