21 września
sobota
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po raz 31.

Ocena: 0
621

Inauguracja święta sportu, kultury i wiary odbędzie się w niedzielę, 7 lipca o godz. 16 w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz / Idziemy

Stadion, teatr i świątynia – na tych fundamentach zbudowano tradycję olimpijską, która przyświeca jedynemu w swoim rodzaju projektowi: Parafiadzie. Międzynarodowe wydarzenie adresowane do dzieci i młodzieży rozpoczyna się 7 lipca, gromadząc blisko 1,5 tys. uczestników.

Największe spotkanie w Europie o charakterze sportowym, kulturalnym i religijnym jest dziełem charyzmatycznego o. Józefa Jońca, pijara, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Jego wychowawcze dzieło od 1988 r. kształtuje młodzież w trzech sferach: fizycznej, kulturalnej i duchowej, słowo „Parafiada” zaś stało się terminem własnym, nieprzetłumaczalnym na inne języki. W swojej konstrukcji, zawiera nawiązanie do chrześcijańskich korzeni ruchu. Ta niezwykła inicjatywa odbywała się pierwotnie w Krakowie, a następnie w Warszawie. Oprócz dziewcząt i chłopców z Polski we współzawodnictwie brali udział również goście z Azji i Afryki. Na tegorocznej Parafiadzie wystąpią uczestnicy z siedmiu państw: Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec oraz Polski, którzy będą reprezentować kluby, szkoły i parafie.

Inauguracja święta sportu, kultury i wiary odbędzie się w niedzielę, 7 lipca o godz. 16 w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. Eucharystii będzie przewodniczył nowo wybrany przełożony polskich pijarów o. Mateusz Pindelski. Po ceremonii otwarcia i zapaleniu parafiadowego znicza uczestnicy i goście mogą bawić się na festynie i okolicznościowym koncercie, które odbędą się na terenie Fortów Siekierkowskich. A co w ciągu tygodnia czeka młodych współzawodników? Spróbują swoich w 13 dyscyplinach i aż 16 konkurencjach, m.in. lekkoatletyce, pływaniu, turniejach piłki nożnej, koszykowej i siatkowej. Ale sport to niejedyna płaszczyzna zmagań. Młodzież weźmie udział w konkursach wiedzy, plastycznych i wokalnych; pasjonatów sceny czekają zaś przeglądy teatralne i warsztaty. Jedna z intelektualnych rywalizacji, poświęcona będzie ojcom zjednoczonej Europy, kandydatom na ołtarze: Robertowi Schumanowi i Alcide’owi De Gasperiemu. Ponadto uczestnicy Parafiady będą mogli zwiedzić muzea o różnej tematyce oraz obiekty historyczne stolicy. Organizatorzy rekomendują szczególnie oryginalne warsztaty „Szkiełko i oko”, które obejmą sztuki op-art. i sztuki iluzji z elementami fizyki optycznej, tworzenia specjalnej biżuterii, a także pokonywanie labiryntu filozoficznego.

W organizację tegorocznego wydarzenia zaangażowanych jest ok. 150 wolontariuszy. Parafiada, tak jak w poprzednich latach, zagości w obiektach dwóch uczelni: SGGW, gdzie na tydzień powstanie miasteczko parafiadowe, oraz AWF-u, gdzie odbędą się zawody lekkoatletyczne. W piątek 12 lipca, po gali zakończenia o godz. 15.30 uczestnicy spotkają się w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 20 na Mszy przy grobie o. Jońca. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Warto dodać, że interdyscyplinarna inicjatywa wychowawcza nie ogranicza się do jednego lipcowego tygodnia. Zamierzenia i cele projektu realizowane są przez założone w 1992 r. Stowarzyszenie Parafiada św. Józefa Kalasancjusza. Działania tej organizacji adresowane są nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do rodziców i wychowawców. Od samego początku stowarzyszenie aktywnie uczestniczy w tworzeniu i realizacji wielu inicjatyw na polu sportowym, kulturalnym i religijnym, pielęgnując w ten sposób integralny rozwój najmłodszego pokolenia. Dodatkowym celem jest pomoc dzieciom z ubogich rodzin, jak również tym, których rodzice borykają się z szeroko pojętymi życiowymi trudnościami. W związku z tym organizowane są m.in. kolonie letnie i zimowe, wyróżniające się wartościowym programem. Centrum Stowarzyszenia Parafiada działa przy pijarskiej wspólnocie na warszawskich Siekierkach.

fot. Stowarzyszenie Parafiada

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 września

"Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobywaj życie wieczne: do niego zostałeś powołany"

Dziś w Kościele: piątek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienia świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 6,2c-12, Ps 49. Łk 8,1-3
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Jeszcze przez kilka dni zapraszamy do oglądania filmów prezentowanych w ramach Lata z SalveNet - wspólnego projektu SalveNet i portalu idziemy.pl.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -