22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent Duda odwiedzi dziś grób JPII

Ocena: 4.7
576

Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek po południu do Rzymu, gdzie weźmie udział w ceremonii przekazania światła olimpijskiego. Ponadto razem z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą złoży kwiaty przy grobie papieża Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent wspólnie z przedstawicielami Polskiego Komitetu Olimpijskiego, wybitnymi polskimi sportowcami odbierze ogień olimpijski, w związku z organizowanymi od 21 czerwca do 2 lipca w Krakowie Europejskimi Igrzyskami Olimpijskimi.

O godz. 19.30 w rzymskim muzeum Ara Pacis z udziałem Andrzeja Dudy odbędzie się ceremonia rozpalenia i przekazania Ognia Pokoju, jednego z symboli Igrzysk.

Ceremonia odbędzie się w miejscu szczególnym, nie tylko dla historii Rzymu, ale również całej nowożytnej Europy. Muzeum Ara Pacis jest symbolem pokoju, mocno związanego z wartościami olimpijskimi, które są z kolei nierozerwalnie połączone z Igrzyskami Europejskimi.

Igrzyska Europejskie odbędą się w dniach 21 czerwca - 2 lipca. W rywalizacji sportowej weźmie udział ok. siedmiu tysięcy sportowców z 48 krajów. W programie znalazło się 29 dyscyplin, w tym w 19 z nich zawodnicy będą walczyć o kwalifikacje do przyszłorocznych igrzysk w Paryżu. W 13 dyscyplinach stawką będą dodatkowo medale mistrzostw Europy.

Z uwagi na to, że w niedzielę minęła 18. rocznica śmierci Jana Pawła II, prezydent Duda uda się do Bazyliki św. Piotra.

Do grobu Jana Pawła II, gdzie wspólnie z małżonką złoży wiązankę kwiatów, oddając hołd tej postaci, postaci historycznej. Mając oczywiście również na uwadze całą dyskusję, która toczy się w Polsce wokół postaci Jana Pawła II

- mówił prezydencki minister z Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Jak dodał, prezydent w "naturalny sposób dał wyraz swojemu stosunkowi do postaci Jana Pawła II, wyświetlając parę tygodni temu ikonografikę Jana Pawła II na Pałacu Prezydenckim".

"Dla pana prezydenta jest to - jak myślę (także) dla zdecydowanej większości Polaków - postać wybitna pod względem historycznym, ale też jako przywódca religijny. Temu również da wyraz dzisiejsza wizyta prezydenta w Bazylice św. Piotra, na grobie Jana Pawła II" - dodał prezydencki minister. (PAP)

Z Rzymu Grzegorz Bruszewski (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lipca

Poniedziałek, XVI Tydzień zwykły
święto św. Marii Magdaleny
Mario, Ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 20,1.11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter