15 września
niedziela
Albina, Nikodema, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Od spłuczki do kranu

Ocena: 0
576

Ryzyko awarii oczyszczalni jest wpisane w jej funkcjonowanie - mówi dr. Maciej Malarski z SGGW, specjalista w dziedzinie oczyszczania ścieków, w rozmowie z Moniką Odrobińską.

fot. PAP / Radek Pietruszka

Budowa mostu pontonowego przez Wisłę, na którym zostanie ułożona rura do przesyłu ścieków

Ludzie, słysząc o awarii oczyszczalni ścieków, myślą o najgorszym i masowo wykupują wodę. Czy słusznie?

Zacznijmy od tego, że awarii uległ kolektor Czajki, a nie cała oczyszczalnia. I co nie mniej ważne, większość ludzi nie rozróżnia sieci wodociągowej od sieci kanalizacyjnej, wody od ścieków, stacji uzdatniania wody od oczyszczalni ścieków. Być może wynika to już z błędnego podręcznika do techniki w szkole podstawowej, gdzie uogólnia się systemy do jednego jako wodno-kanalizacyjny, a rysunki dodatkowo zamydlają sytuację.

Aby odpowiedzieć na pani pytanie, najpierw podstawowa wiedza: ścieki dzielą się na opadowe, czyli woda i substancje ropopochodne z ulic, przemysłowe – często niedegradowalne, które zanim trafią do oczyszczalni, muszą być już wstępnie oczyszczone, i bytowe – te zaś są czarne, trafiają głównie z WC i zlewów, oraz szare – z umywalki, pralki, prysznica. Do Wisły trafiają głównie ścieki bytowe.

Jaka jest ich standardowa droga od spłuczki do kranu?

Ścieki domowe spływają do piwnicy, stamtąd przyłączami kanalizacyjnymi pod ulicami i trafiają do oczyszczalni ścieków. Kolektor, który popsuł się w Warszawie, to właśnie taka zbiorcza rura. Warszawa zbudowana jest na dziurawce – skale kiepskiej jakości. Myślę, że obniżenie poziomu wód spowodowało, że tunel, którym biegnie ta rura, się osunął i spowodował jej rozszczelnienie. Płynące nią 3 tony cieczy musiało w tej sytuacji doprowadzić do eksplozji, a w efekcie – zrzutu ścieków wprost do Wisły.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 36 (725), 8 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 23 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 IXNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -