19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na cześć gen. Hallera

Ocena: 0
876

Tłumy witały 21 kwietnia 1919 r. gen. Józefa Hallera, kiedy przybył na Dworzec Wileński w Warszawie.

fot. Michał Komorek/Idziemy

Witany był jak bohater narodowy, w dowód uznania otrzymał wtedy tytuł honorowego obywatela Warszawy. W stulecie tych wydarzeń na warszawskiej Pradze obyły się uroczystości upamiętniające Błękitną Armię i jej dowódcę.

W Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 28 kwietnia, w kościele Matki Bożej Loretańskiej odprawiona została Msza Święta – wierni dziękowali Bogu za dzieło życia gen. Hallera i za trud jego żołnierzy oraz prosili dla nich o życie wieczne w niebieskiej ojczyźnie. – Kalendarz liturgiczny nieprzypadkowo łączy dzisiejszą uroczystość ze Świętem Bożego Miłosierdzia. Żołnierze Błękitnej Armii służbę ojczyźnie traktowali jako obowiązek wynikający z czwartego przykazania. Bo przecież ojczyzna to nasza ziemska matka, której jesteśmy winni miłość i posłuszeństwo – mówił w homilii ks. Zbigniew Kloch, proboszcz parafii. Mszę koncelebrował ks. Józef Maj.

Po Mszy Świętej uczestnicy przemaszerowali na pobliski plac gen. Hallera. Tam pod jego pomnikiem złożono kwiaty. „Rzeczypospolita niepodległa i silna, niezależna od obcych wpływów była największym marzeniem gen. Hallera. Dla niej gotów był poświęcić życie” – napisał w okolicznościowym liście Marek Kuchciński, marszałek sejmu, patron honorowy uroczystości. List odczytał poseł Andrzej Melak, wnuk jednego z halleryczyków.

Z kolei w Urzędzie Dzielnicy Praga-Północ odbyła się tego dnia konferencja z okazji stulecia nadania gen. Hallerowi tytułu honorowego obywatela Warszawy. Mecenas Łukasz Piotr Andrzejewski opowiedział o roli generała w bitwie warszawskiej, prof. Wiesław Wysocki przedstawił relacje między Piłsudskim a Hallerem, ks. Józef Maj zaprezentował swoją książkę,, Ostatni rycerz Polski. Rzecz o osobowości generała Józefa Hallera” i mówił o duchowości jej bohatera. Dr Jerzy Chełmecki miał wystąpienie,, Sokoli w Armii Polskiej gen. Hallera”, przedstawiciel IPN dr Rafał Sierchuła prezentował album a Jarosław Stryjek – niepublikowane dokumenty z Archiwum Akt Nowych. Zofia Kunert mówiła o dokumentach w zasobach Centralnej Biblioteki Wojskowej, a Bogdan Adamus – o kpt. Józefie Sierocińskim, adiutancie gen. Hallera.

– Józef Haller był człowiekiem religijnym, wywodził się ze szlachty, z rodziny katolickiej. Jego charakter został ukształtowany przez odpowiednie wychowanie w wielodzietnej i wielopokoleniowej rodzinie z bogatą tradycją walki o wolność narodową. Miał swoją legendę, mit zwycięzcy. Walczył z trzema zaborcami. Te wszystkie elementy charakteryzowały także marszałka Józefa Piłsudskiego. Konflikt pomiędzy nimi zaczął się później, w 1918 r. – powiedział prof. Wysocki.

Nad obu wydarzeniami tygodnik „Idziemy” sprawował patronat medialny./mb/mk

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)