3 października
poniedziałek
Teresy, Heliodora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na cześć gen. Hallera

Ocena: 0
2136

Tłumy witały 21 kwietnia 1919 r. gen. Józefa Hallera, kiedy przybył na Dworzec Wileński w Warszawie.

fot. Michał Komorek/Idziemy

Witany był jak bohater narodowy, w dowód uznania otrzymał wtedy tytuł honorowego obywatela Warszawy. W stulecie tych wydarzeń na warszawskiej Pradze obyły się uroczystości upamiętniające Błękitną Armię i jej dowódcę.

W Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 28 kwietnia, w kościele Matki Bożej Loretańskiej odprawiona została Msza Święta – wierni dziękowali Bogu za dzieło życia gen. Hallera i za trud jego żołnierzy oraz prosili dla nich o życie wieczne w niebieskiej ojczyźnie. – Kalendarz liturgiczny nieprzypadkowo łączy dzisiejszą uroczystość ze Świętem Bożego Miłosierdzia. Żołnierze Błękitnej Armii służbę ojczyźnie traktowali jako obowiązek wynikający z czwartego przykazania. Bo przecież ojczyzna to nasza ziemska matka, której jesteśmy winni miłość i posłuszeństwo – mówił w homilii ks. Zbigniew Kloch, proboszcz parafii. Mszę koncelebrował ks. Józef Maj.

Po Mszy Świętej uczestnicy przemaszerowali na pobliski plac gen. Hallera. Tam pod jego pomnikiem złożono kwiaty. „Rzeczypospolita niepodległa i silna, niezależna od obcych wpływów była największym marzeniem gen. Hallera. Dla niej gotów był poświęcić życie” – napisał w okolicznościowym liście Marek Kuchciński, marszałek sejmu, patron honorowy uroczystości. List odczytał poseł Andrzej Melak, wnuk jednego z halleryczyków.

Z kolei w Urzędzie Dzielnicy Praga-Północ odbyła się tego dnia konferencja z okazji stulecia nadania gen. Hallerowi tytułu honorowego obywatela Warszawy. Mecenas Łukasz Piotr Andrzejewski opowiedział o roli generała w bitwie warszawskiej, prof. Wiesław Wysocki przedstawił relacje między Piłsudskim a Hallerem, ks. Józef Maj zaprezentował swoją książkę,, Ostatni rycerz Polski. Rzecz o osobowości generała Józefa Hallera” i mówił o duchowości jej bohatera. Dr Jerzy Chełmecki miał wystąpienie,, Sokoli w Armii Polskiej gen. Hallera”, przedstawiciel IPN dr Rafał Sierchuła prezentował album a Jarosław Stryjek – niepublikowane dokumenty z Archiwum Akt Nowych. Zofia Kunert mówiła o dokumentach w zasobach Centralnej Biblioteki Wojskowej, a Bogdan Adamus – o kpt. Józefie Sierocińskim, adiutancie gen. Hallera.

– Józef Haller był człowiekiem religijnym, wywodził się ze szlachty, z rodziny katolickiej. Jego charakter został ukształtowany przez odpowiednie wychowanie w wielodzietnej i wielopokoleniowej rodzinie z bogatą tradycją walki o wolność narodową. Miał swoją legendę, mit zwycięzcy. Walczył z trzema zaborcami. Te wszystkie elementy charakteryzowały także marszałka Józefa Piłsudskiego. Konflikt pomiędzy nimi zaczął się później, w 1918 r. – powiedział prof. Wysocki.

Nad obu wydarzeniami tygodnik „Idziemy” sprawował patronat medialny./mb/mk

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 października

Poniedziałek, XXVII tydzień zwykły, dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10, 25-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter