20 marca
poniedziałek
Klaudii, Eufemii, Maurycego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Poświęcił życie trosce o jedność chrześcijan" - sympozjum w 80 rocznicę śmierci Sługi Bożego ks. Szulmińskiego

Ocena: 4.2
849

Mija 80. lat od śmierci Sługi Bożego księdza Stanisława Szulmińskiego. Z tej okazji w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie odbyło się dwudniowe sympozjum naukowe. Tygodnik Idziemy objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Fot: Krzysztof Jędrasik/Radio Warszawa

Prelegenci ukazali postać księdza Stanisława Szulmińskiego w kilku różnych aspektach. Omówiono m.in. kontekst historyczny działalności kapłana, jego duchowe więzi ze św. Wincentym Pallottim oraz jego wielkie zaangażowanie na rzecz jedności z Kościołem Prawosławnym.

Sympozjum zwieńczyła Msza św. w kościele seminaryjnym NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie. Eucharystii przewodniczył bp Romuald Kamiński. W homilii duchowny zwrócił uwagę, że ks. Stanisław Szulmiński był świadkiem miłości do Boga i ludzi.

On nam jest dzisiaj potrzebny, aby nas pouczył poprzez to, że w pełni oddał się Panu Jezusowi. Tak więc pierwszym argumentem jest jego wiara i z tej wiary wypływająca miłość do Boga i ludzi.

– mówił bp Kamiński. „Posługa ks. Stanisława była skupiona na jednaniu narodów słowiańskich" – podkreślił ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

On przemierzał te tereny, gdzie od wieków mieszkają chrześcijanie, ale chrześcijanie doświadczeni ogromnymi podziałami. Mówimy o nim dzisiaj patrząc na niego z perspektywy czasu, że to jest człowiek który życie swoje poświęcił jednaniu.

– wyjaśnił duchowny.

Stanisław Szulmiński urodził się w 1894 w Odessie. W 1917 wstąpił do seminarium duchownego w Żytomierzu. Sześć lat później otrzymał święcenia kapłańskie. Następnie studiował orientalistykę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i prowadził wykłady na temat teologii prawosławnej w seminarium duchownym w Łucku na Wołyniu.

Do pallotynów wstąpił w 1928 roku i był wykładowcą m.in. teologii moralnej w Ołtarzewie. Zorganizował ruch pod nazwą „Apostolat Pojednania”.

W czasie II wojny światowej został aresztowany przez NKWD i skazany na 5 lat łagru. Zmarł 27 listopada 1941 roku w łagrze w Uchcie, mając 47 lat. Obecnie jest kandydatem na ołtarze.

Retransmisja Sympozjum:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 marca

Poniedziałek, IV tydzień Wielkiego Postu
Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter