24 stycznia
czwartek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Możliwa liberalizacja prawa aborcyjnego w Brazylii?

Ocena: 4.8
114

W brazylijskim Najwyższym Trybunale Federalnym (STF) nadal odżywa pragnienie wejścia w kompetencje władzy ustawodawczej. Pod pretekstem wyjaśnienia kwestii prawnej ma on zamiar przyczynić się do liberalizacji aborcji w tym kraju. Z tego też powodu w tamtejszym parlamencie odbyło się seminarium, na którym dyskutowano o naruszeniu podstawowego przykazania (ADPF 442). W debacie wzięli także udział przedstawiciele episkopatu.

fot. Ken Treloar Unsplash

„Argument naruszenia podstawowego przykazania” to jedna z kolejnych inicjatyw, która za pośrednictwem kruczka prawnego pragnie doprowadzić do legalizacji aborcji w Brazylii – napisali biskupi w specjalnej nocie opublikowanej w ubiegłym roku. W cytowanym dokumencie zdecydowanie odrzucili działania antydemokratyczne i domagali się od Najwyższego Trybunału Federalnego nie podejmowania funkcji, która nie jest jego kompetencją, lecz należy do władzy ustawodawczej.

We wspomnianym seminarium, jakie odbywało się w niższej izbie ustawodawczej uczestniczyli przedstawiciele Senatu, znani naukowcy specjalizujący się w kwestiach dotyczących obrony życia, wpływowi prawnicy, a także duchowni, którzy odbyli studia specjalistyczne z teologii moralnej na uczelniach rzymskich.

Należy się spodziewać, że debata w parlamencie przybliżyła przedstawicielom władzy ustawodawczej, a także Najwyższego Trybunału Federalnego argumentację naukową, przemawiającą za antropologicznymi przesłankami wskazującymi na wartość i nietykalność życia ludzkiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -