29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kto ratuje jedno życie

Ocena: 0
416

Dziesięć medali „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” odebrały 15 stycznia rodziny Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów od Zagłady.

Dzieci Heleny i Aleksandra Stysiów ? Danuta Dobosz i Eugeniusz Piastowski, oraz jeden z uratowanych Sheldon Goldberg podczas uroczystości; fot. PAP/Jacek Turczyk

Ceremonia wręczenia odznaczeń przyznawanych przez Instytut Yad Vashem odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie.

Medalami odznaczeni pośmiertnie zostali: Wiktoria i Jan Ciurlikowie, Karolina Denkiewicz, Adam Rysiewicz, Helena i Aleksander Stysiowie oraz ich dzieci Janina Gołębiowska, Leokadia Wojtkowska i Antoni Styś, Natalia Szczekało oraz jej synowie Ivan i Aleksander, Stanisław Wolski, Aleksandra i Kazimierz Woroszyłłowie, Marta Kielak, Franciszka Sętkowska, Maria i Adam Świąderowie.

– Nawet po latach od zakończenia II wojny światowej wciąż trudno wyobrazić sobie, jak wielką odwagę miały osoby, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów od Zagłady – podkreśliła Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce. – To bardzo ważna misja naszej ambasady: organizować te uroczystości i pamiętać o tych ludziach, którzy są dla mnie jakimiś prawie nowoczesnymi świętymi.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że po raz pierwszy uroczystość wręczenia medali „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” odbywa się w Zamku Królewskim w Warszawie, który jest „symbolem polskiej państwowości”. – Przywoływane tu zdanie, że ten, kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat, można rozszerzyć. Ratowaliście świat wartości tworzących Rzeczpospolitą, wartości, wśród których jedną z najważniejszych jest miłość do drugiego człowieka. Ten Zamek, zniszczony w pierwszych dniach września 1939 r., stał się symbolem również triumfu. To, że na sali Zamku Królewskiego zostają wręczone medale tym, którzy stanęli po stronie drugiego człowieka, to wyraz zwycięstwa dobra. Za to wam, drodzy Sprawiedliwi, i waszym rodzinom serdecznie dziękujemy – powiedział.

– Karolina Denkiewicz uratowała życie mojej drogiej matce Lubie Feder, ryzykując własnym życiem i życiem swojej rodziny. Tak pani Denkiewicz, jak i inni polscy bohaterowie, którzy otrzymują dzisiaj te odznaczenia, wykazali się ogromną odwagą, bohaterstwem i człowieczeństwem pośród jednego z najciemniejszych rozdziałów w historii ludzkości. Każdy naród byłby dumny z tak odważnych bohaterów. Wszystkim im dziękujemy – zaznaczył Gershon Feder./PAP/bsk

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter