26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kierowco zwolnij. Polskie drogi szczególnie niebezpieczne

Ocena: 0
1875

Pomijając odczucia kierowców, jak duży wpływ miałoby to na liczbę wypadków drogowych. Czy były w Polsce prowadzone jakieś badania na ten temat?

O wpływie prędkości na liczbę wypadków drogowych oraz na liczbę ofiar tych wypadków napisano bardzo dużo, przeprowadzono setki badań. W bezpieczeństwie ruchu drogowego na podstawie wieloletnich badań określono model zależności między prędkością a liczbą wypadków drogowych. Według tzw. power model, opracowanego jeszcze w XX w. przez szwedzkiego naukowca Gorana Nilssona, związek między prędkością a wskaźnikiem wypadków drogowych nie ma charakteru liniowego, ale narastający wykładniczo. Warto również wspomnieć, że w ostatnim raporcie IRTAD zaprezentowano skumulowane wyniki z wielu badań, z których wynika, że obniżenie prędkości pojazdów do 45 km/h na drogach miejskich, do 75 km/h na drogach pozamiejskich i do 115 km/h na autostradach zmniejszy liczbę wypadków z ofiarami śmiertelnymi o 28 proc. Podsumowując: masowe przestrzeganie limitów prędkości miałoby bardzo pozytywny wpływ na redukcję liczby wypadków drogowych i ich ofiar.

 

W drugiej połowie lipca media informowały, że Komisja Europejska chce, aby w nowo produkowanych autach montowano ograniczniki prędkości, które nie pozwalałyby kierowcy przekroczyć 150 km/h. To dobry pomysł? I dlaczego akurat 150 km/h?

Nie znam żadnych formalnych dokumentów potwierdzających te doniesienia. Z pewnością ograniczniki, które nie pozwalałyby kierowcy przekroczyć pewnych limitów prędkości - regulowanych kodeksem drogowym - to rozwiązanie, które mogłoby się stać przedmiotem pogłębionych analiz. Chociażby w związku z wynikami badań, o których mówiliśmy wcześniej. Proszę również zauważyć, że wszystkie testy zderzeniowe wykonuje się przy prędkości maksymalnej 40 mil/h, czyli około 64 km/h, nie wiemy, co się dzieje z pojazdem w zderzeniach powyżej tych prędkości.

 

W ciągu tygodnia na drogach UE ginie tyle osób, ile zginęłoby, gdyby rozbiły się dwa samoloty pasażerskie - taką informację podała na swojej stronie internetowej Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC). To robi duże wrażenie. Co można zrobić, by nie dochodziło do tak dużej liczby wypadków?

W Polsce już od wielu lat, pomimo znacznie niższego niż w "starych" krajach Unii Europejskiej wskaźnika motoryzacji, poziom zagrożenia życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego jest alarmujący i znacząco wyższy niż w większości krajów Unii Europejskiej. Mimo wyraźnej poprawy odnotowywanej w ostatnich latach problem ciągle jest poważny, a stale postępujący rozwój motoryzacji i wzrost natężenia ruchu na drogach mogą ten stan utrwalić. Inne kraje z naszego regionu Europy: Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja i Węgry osiągają znacznie lepsze rezultaty w tej dziedzinie niż Polska, która jest w czołówce Europy pod względem ryzyka śmierci w wypadku drogowym. Wskaźnik zagrożenia w ruchu drogowym jest liczony liczbą zabitych w wypadkach drogowych na 100 tys. mieszkańców. W państwach, które osiągnęły wysoki poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego – m.in. w Szwecji, Wielkiej Brytanii i Holandii - wynosi on około 2-3 i ma tendencję spadkową, a średnia unijna to 5. W Polsce wskaźnik ten wynosi 7-8 (czyli 2-3 razy więcej niż w tych najlepszych krajach), też się zmniejsza, jednak dużo wolniej niż w innych krajach, choć trzeba dodać, że na początku lat 90. przekraczał 20. W naszej sytuacji efektywne zarządzanie prędkością (oprócz najnowszych technologii ważny jest też skuteczny system nadzoru – sieć fotoradarów oraz infrastruktura drogowa, wymuszająca niższe prędkości), które doprowadzi do realnej zmiany rzeczywistych prędkości wszystkich pojazdów, na pewno przyczyni się do znaczącej poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter