25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowiny z kraju

Ocena: 5
328

Zapraszamy do zapoznania się z nowinami z kraju. 

Fot. Pixabay - CC0

Hufce bez kapelana. Po 18 latach służby ks. Jarosław Sroka został zwolniony z funkcji krajowego duszpasterza Ochotniczych Hufców Pracy – podał portal radiomaryja.pl. Decyzję o likwidacji krajowego duszpasterstwa OHP podjął ich nowy komendant, powołany przez obecną minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Odszedł prorektor UPJPII. 16 lutego zmarł nagle ks. prof. dr hab. Arkadiusz Baron, były prorektor i dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII. Tamtejsza wspólnota akademicka wspominać będzie jego oddanie pracy naukowej, wkład w rozwój uczelni i budującą postawę. 

Katechezy uzupełniające. W drugim semestrze tego roku szkolnego w diecezji sandomierskiej ruszyły katechezy uzupełniające dla młodzieży „Wierzę w Ciebie Boże żywy”. Katechezy odbywają się w jednym wybranym miejscu dekanatu, w dwie wybrane przez duszpasterzy soboty miesiąca. To propozycja dla chcących poszerzyć wiedzę religijną.

Śląskie gradusy. Abp Galbas poświęcił odrestaurowaną kaplicę z gradusami na kalwaryjskim wzgórzu w Piekarach Śląskich. Są one kopią „świętych schodów”, po których według tradycji miał stąpać Jezus, udając się pod sąd Poncjusza Piłata.

Wykłady królewskie. W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej ruszył cykl wykładów zapowiadających obchody tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II w 2025 r. Pierwszy dotyczył biblijnej idei króla i początków monarchii izraelskiej i był połączony z wystawą litografii Marca Chagalla.

Bez ochrony. „Zapisy złożonych w Sejmie projektów ustaw nt. aborcji dobitnie ukazują odejście od ochrony życia i zdrowia jako fundamentalnego dobra człowieka i zredukowanie ich do specyficznie rozumianych praw kobiet, do których zaliczono przerywanie ciąży. Oba projekty, złożone w Sejmie, skupiają się jedynie na tym prawie, znacząco je rozszerzając, w stosunku do rozwiązań obecnych. A jeśli proponowane rozwiązania zostaną przyjęte, wielki dorobek 31 lat obowiązywania ustawy chroniącej zarówno kobietę w ciąży, jak i ich jeszcze nienarodzone dzieci, zostanie porzucony” – pisze w analizie dla KAI socjolog i poseł Antoni Szymański.

Komisja o katechezie. Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraziła zaniepokojenie i sprzeciw wobec zapowiedzi zmian dotyczących organizacji lekcji religii w szkołach. „Wszelkie zmiany odnośnie do organizacji lekcji religii w szkole publicznej winny dokonywać się zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami i związkami wyznaniowymi” – napisali członkowie Komisji w oświadczeniu.

Będzie muzeum. Na placu budowy przy ul. Północnej w Poznaniu wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919.

Graffiti w miejscu pamięci. Nowe elementy konstrukcyjne pod wystawę plenerową na terenie miejsca pamięci KL Plaszow zostały pomalowane farbą w spreju – poinformowało Muzeum KL Plaszow. 

Wygwizdany ambasador. Ambasador Rosji Sergiej Andrejew, który złożył wieniec w miejscu zburzonego pomnika gen. Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie, spotkał się z protestem Ukraińców, którzy krzyczeli do niego m.in.: „morderca”.

Jednorazówki uzależniają. Przedstawiciele środowisk medycznych i pacjenckich zadeklarowali poparcie dla prac Ministerstwa Zdrowia nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Obok nikotyny zawierają sukralozę, 300–800 razy słodszą od sacharozy. Podana w formie pary wodnej silnie uzależnia. Podczas gdy w 2022 r. sprzedano ich 32 mln sztuk, to w 2023 r. było to już 100 mln. 

Pomnik z kłódek. Rozpoczął się demontaż kłódek na kładce ojca Bernatka w Krakowie. Zostaną przetopione na ławkę zakochanych. 

Balon ze Szwecji. Syn leśniczego z nadleśnictwa Parciaki (maz.) znalazł balon w kształcie łabędzia z załączoną kartką. Obiekt przeleciał 900 km, m.in. przez Bałtyk, po tym, jak wypuściła go w dniu ślubu tamtejsza młoda para. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter