6 grudnia
wtorek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francja: sąd nakazał usunięcie figury św. Michała Archanioła z centrum miasta

Ocena: 3.44
4763

Sąd administracyjny w Nantes postanowił, aby miasto Les Sables d'Olonne w Wandei w ciągu pół roku usunęło figurę świętego Michała Archanioła znajdującą się na Place Saint-Michel, w dzielnicy Saint-Michel, obok Rue Saint-Michel i kościoła Saint-Michel – podaje portal famillechretienne.fr.

Fot. pixabay.com/CCO

Trybunał przychylił się do wniosku stowarzyszenia wolnomyślicieli, uznając, że obecność figury, przedstawiającej św. Michała Archanioła zabijającego smoka narusza świeckość państwa. Obecny mer Les Sables d'Olonne, Yannick Moreau zapowiedział, że miasto będzie się odwoływać.

Sądy w naszym kraju mają inne rzeczy do roboty niż rozpatrywanie obraźliwych żądań radykalnych ideologów laickich, którzy podżegają do tzw. cancel culture, czyli kultury unieważniania i którzy dążą do demontażu jeden po drugim tysiącletnich więzi kulturowych, które ukształtowały naszą zbiorową tożsamość.

– stwierdził prawicowy polityk.

Dzień po niedopuszczalnym akcie wandalizmu na miejskiej figurze Matki Bożej i w przeddzień świąt Bożego Narodzenia, te ataki na nasze chrześcijańskie korzenie i kulturę są dokuczliwe.

– dodał mer nadatlantyckiego kurortu.

Władze miasta podkreśliły, że pomnik należy do dziedzictwa kulturowego tego miejsca. Jest on bowiem zainstalowany na Place Saint-Michel, naprzeciwko kościoła Saint-Michel, obok audytorium Saint-Michel i rue Saint-Michel, w dzielnicy Saint-Michel.

Jeśli apelacja się nie powiedzie, prawnik gminy nie wyklucza skierowania sprawy do Rady Stanu, która we Francji pełni funkcję kontrolną wobec działań administracji i jest najwyższym organem sądownictwa administracyjnego. W podobnym przypadku w regionie w latach 2012-2016, rada departamentu uzyskała po odwołaniu się do Rady Stanu pozwolenie na zainstalowanie świątecznego żłóbka w sali rady departamentu Wandei.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Wtorek, II tydzień Adwentu - wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Blisko jest dzień Pana,
oto przyjdzie, aby nas zbawić.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 18,12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter