28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

Ocena: 4.8
338

Dziś obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Nieprzypadkowo na to wspomnienie przed 15 latu Parlament Europejski wybrał właśnie 23 sierpnia. Chodzi bowiem o rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow, który w polskiej świadomości zapisał się jako czwarty rozbiór.

fot. arch. idziemy.pl

Dokładnie 84 lata temu porozumieli się między sobą Hitler oraz Stalin. Formalnie podpisali traktat o nieagresji, jednak tak naprawdę podzieli między siebie kraje Europy środkowo-wschodniej. Dwa totalitaryzmy – nazistowski i komunistyczny – sprawiły, że Stary Kontynent przekształcono w ziemię płaczu oraz smutku. Miliony ludzi stały się igraszką w grze mocarstw i ginęły na frontach, w walce partyzanckiej czy też w obozach koncentracyjnych.

Na terenach naszego kraju niemieckie władze okupacyjne wpierw zamknęły Żydów w gettach, a następnie przeprowadziły Holocaust, mordując niewinnych ludzi tylko dlatego, że byli Żydami. Zarówno naziści jak i komuniści za cel obrali sobie polską inteligencję i brutalnie zduszali najmniejszą oznakę oporu. Ich ofiarą padło też duchowieństwo. Zgodnie z szacunkami w czasie II wojny światowej zginął co piąty ksiądz. Podaje się, że tylko w wyniku tego konfliktu zabito ok. 6 mln obywateli przedwojennej Polski, w tym 3 mln Żydów. Okrutne skutki dwóch totalitaryzmów miały szeroki zasięg również poza naszą ojczyzną i naznaczyły historię świata na dziesięciolecia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter