4 listopada
poniedziałek
Karola, Olgierda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Etiopia: Woda daje życie... i odbiera

Ocena: 0
331

Dramatyczny efekt domina – nieszczęścia dotykające Afrykę. Głód powoduje choroby i przestępczość. Brak infrastruktury sanitarnej utrudnia dostęp do czystej wody. To wywołuje epidemie. Jeśli do tego dołożymy wojnę – to jesteśmy w Etiopii. Tu dociera z pomocą Caritas Polska.

fot. Caritas Internationalis

Kraje Rogu Afryki doświadczają jednej z najpoważniejszych katastrof humanitarnych na świecie. Największy i drugi najgęściej zaludniony kraj kontynentu potrzebuje natychmiastowej pomocy. – Etiopia jest wyniszczona krwawą wojną i cierpi z powodu suszy. Mieszkańcom niektórych regionów brakuje żywności, dostępu do toalet i czystej wody, co grozi wybuchem epidemii. Nie możemy pozostać obojętni na ich los, dlatego udzielamy im wielokierunkowej pomocy – mówi Nina Mocior, kierownik ds. pomocy humanitarnej i rozwojowej Caritas Polska.

 


CICHY ZABÓJCA

Życie mieszkańców Etiopii jest utrudnione nie tylko z powodu krwawego konfliktu, ale także zmian klimatycznych, dramatycznie wpływających na zbiory. W Tigraju, niegdyś najbogatszym regionie Etiopii, obecnie brakuje bezpieczeństwa żywnościowego. Mieszkańcy zostali odcięci od energii elektrycznej, dróg dojazdowych, kont bankowych i telekomunikacji. W czasie konfliktu podwoiła się tu liczba rodzących bez pomocy medycznej oraz zgonów dzieci poniżej piątego roku życia. Choć konflikt osłabł, nikt nie czuje się bezpieczny. Życiu ludzi wciąż zagraża cichy zabójca.

Czai się w skażonej wodzie i żywności. To przecinkowiec cholery, który może zabić w ciągu kilkunastu godzin. Cholera jest chorobą, którą łatwo wyleczyć, ale w Etiopii brakuje leków, miejsc w szpitalach, a przede wszystkim czystej wody. Woda jest na wagę złota. By ją zdobyć, ludzie przemierzają często wiele kilometrów, zanim dotrą do rzeki. Jednak zamulona woda jest niezdatna do picia. Co prawda, w czasie pory deszczowej można gromadzić deszczówkę, ale od wielu lat Etiopię nawiedzają długie okresy suszy. Na domiar złego w tragicznym stanie są instalacje wodociągowo-sanitarne. W czasie konfliktu zniszczeniu uległy zbiorniki wodne, rezerwuary, stacje pomp i linie dystrybucyjne. Rozgrabiono też sprzęt niezbędny do przeprowadzenia operacji WASH, poprawiający dostęp do wody, warunki sanitarne i higienę.

 


WSPARCIE ŻYWNOŚCIOWE I SANITARNE

Wzrastające w Etiopii ryzyko epidemii cholery to także efekt braku możliwości utrzymania odpowiednich praktyk higienicznych. Tylko 7 proc. gospodarstw domowych ma własną toaletę, z której ścieki są usuwane lub neutralizowane, mniej więcej tyle samo ma dostęp do urządzeń z wodą i mydłem. – Dostęp do wody i sanitariatów to także problem szkół – mówi Nina Mocior. – Niemal 40 proc. z nich nie ma toalet, a większość – dostępu do wody. Część placówek korzysta z tzw. suchych toalet, ale często są one wspólne dla dziewcząt i chłopców. To trudne szczególnie dla dziewcząt, dlatego wiele z nich rezygnuje z nauki.

Etiopczycy, a szczególnie mieszkańcy Tigraju, bezwzględnie potrzebują wsparcia z zewnątrz, dlatego Caritas Polska realizuje w tamtejszych szkołach program dożywiania dzieci. Wartościowe odżywczo przekąski dystrybuowane w ramach programu to dla wielu z nich jedyny posiłek w ciągu dnia. Dodatkowo rozbudowane i naprawione zostaną urządzenia sanitarne ograniczających zużycie wody. – Dotrzemy z pomocą do 7119 uczniów i nauczycieli w 34 szkołach. Dzięki naszej pomocy uczniowie chętniej będą chodzić do szkoły, żeby zdobyć wykształcenie, które pomoże im wyrwać się z biedy, a w przyszłości odbudować zniszczony kraj – dodaje kierownik ds. pomocy humanitarnej i rozwojowej Caritas Polska.

 

WESPRZYJ ETIOPCZYKÓW!

  • Dokonaj wpłaty na stronie caritas.pl/afryka
  • Zrób przelew BLIK na telefon o tytule Afryka pod numer +48 668 070 000
  • Wpłać dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 tytułem: Afryka
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 listopada

Poniedziałek, XXXI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 14, 12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter