14 grudnia
sobota
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

CBOS: jesteśmy chłodni wobec muzułmanów

Ocena: 0
168

Polacy odnoszą się wobec muzułmanów raczej chłodno. Jesteśmy wobec nich ostrożniejsi i mniej otwarci, niż wobec wyznawców innych religii i niewierzących – wynika z najnowszego raportu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Znaczna część badanych kojarzy islam z przemocą uważając, że religia ta zachęca do jej stosowania.

Fot. pixabay.com/CCO

Jak w omówieniu raportu zaznacza CBOS, wizerunek islamu i muzułmanów w oczach Polaków nie jest na ogół wynikiem bezpośrednich kontaktów z ludźmi tego wyznania; osobistą znajomość muzułmanina lub muzułmanki mieszkajacych w Polsce deklaruje zaledwie co siódmy badany (14%). To, co Polacy wiedzą o muzułmanach, wiedzą z mediów, a te pokazują islam na ogół jednostronnie, w kontekście terroryzmu. Z kolei - choć temperatura uczuć nadal pozostaje w tej grupie ujemna - nasze nastawienie do wyznawców ociepla się do pewnego stopnia w miarę możliwości bezpośredniego kontaktu z muzułmanami.

Raport sporządzono na podstawie sondażu, w którym poproszono reprezentatywną grupę Polaków o określenie swojego stosunku do wyznawców różnych religii, a także do niewierzących za pomocą skali nazwanej umownie termometrem, na którym temperatura – w zależności od nastawienia respondentów – przyjmowała wartości od –50 do +50 stopni, a wartość 0 oznaczała stosunek ambiwalentny lub niesprecyzowany.

Z raportu wynika, że muzułmanie spotykają się w Polsce z najzimniejszymi uczuciami. Niemal połowa z nas (45 proc.) ma do muzułmanów stosunek chłodny, a tylko 17 proc. darzy ich ciepłymi uczuciami. Nastawienie pozostałych 38 proc. można określić jako obojętne. Poza muzułmanami, negatywne odczucia przeważają również w odniesieniu do świadków Jehowy (średnia –6,97 st.).

Najcieplej w Polsce odbierani są katolicy (średnia 27,95 st.), a w dalszej kolejności również wyznawcy odłamów chrześcijaństwa: prawosławia (średnia 8,16 st.) i protestantyzmu (średnia 6,05 st.). Ciepłe uczucia przeważają nad chłodnymi w odniesieniu do buddystów (średnia 2,97 st.), a także – odbieranych przez wielu obojętnie – wyznawców judaizmu (średnia 1,48 st.) i ateistów (średnia 1,61 st.).

W porównaniu do wyników sprzed czterech lat, nastawienie do wyznawców niemal wszystkich religii uległo ochłodzeniu, przy czym mamy do czynienia nie tyle z nasileniem odczuć negatywnych, ile ze spadkiem pozytywnych i wzrostem ambiwalentnych. W relatywnie największym stopniu dotyczy to wyznawców judaizmu, prawosławia, protestantyzmu i buddystów, natomiast w mniejszym – katolików i muzułmanów oraz ateistów i świadków Jehowy.

Na tle innych najbardziej przychylny, choć również minimalnie częściej chłodny, niż ciepły stosunek do wyznawców islamu, deklarują osoby o poglądach lewicowych, mające wysoki status zawodowy (kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem), natomiast mniej przychylni niż przeciętnie są badani znajdujący się w złej sytuacji materialnej, identyfikujący się z prawicą oraz najbardziej zaangażowani w praktyki religijne (uczestniczący w nich kilka razy w tygodniu).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 grudnia

Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli.
Dziś w Kościele:
+ sobota, II tydzień Adwentu, wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Syr 48,1-4.9-11; Ps 80,2ac.3b.15-16.18-19; Mt 17,10-13
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -