10 października
czwartek
Pauliny, Danieli, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odświeżamy plecak

Ocena: 0
30

Czy kiedykolwiek zaglądali Państwo do plecaka? Pewnie tak.


fot. Joanna Lenkiewicz

I to niejeden raz. Ale czy po to, żeby go posprzątać? Jeśli nawet przez myśl nie przeszła Państwu ta czynność, to zapraszam do lektury artykułu.

Prestiż zobowiązuje i dlatego ceniący się producenci plecaków zawsze dołączają informacje o pielęgnacji swojego produktu. Jednak trudno mieć schowane wszystkie etykiety, instrukcje itd. Na pewno są one wielce przydatne przy konserwacji tak nieoczywistego produktu, jakim jest plecak. Podpowiem, jak sobie poradzić. Duże plecaki turystyczne warto czyścić przed odstawieniem do następnych wakacji. Miłośnicy wędrówek powinni to robić przynajmniej co dwa–trzy miesiące, chyba że spacer był w ekstremalnych warunkach i plecak pobrudził się błotem bądź porządnie zmoczył (oczywiście polecam nieprzemakalne pokrowce na plecak). Na początek usuwamy wszystkie pozostałości – chusteczkę, krem przeciwsłoneczny czy jakiś zapomniany przedmiot (koleżanka po roku znalazła zegarek, którego gorliwie szukała przez miesiąc) – to może się okazać dodatkowym plusem regularnego czyszczenia plecaka. Następnie odkurzamy go w środku, zaglądając do każdej kieszeni. Polecam do tego małą, okrągłą szczotkę, która jest w zestawie szczotek do odkurzacza.

Niektóre plecaki można prać w pralce, oczywiście jeśli producent na to pozwala. Jednak plecaków z usztywniaczami, których nie można wyciągnąć, plecaków z naszywkami, dekoracjami skórzanymi, cekinami, elementami metalowymi czy dołączonymi na stałe ochraniaczami przeciwdeszczowymi nie należy wkładać do pralki.

Oprócz plecaków skórzanych większość można prać ręcznie. Nalewamy do dużej miski wodę o temperaturze 40 st. C, płyn do prania kolorowych rzeczy, zanurzamy plecak i lekko pocieramy, najlepiej gąbką lub ścierką z mikrowłókna. Następnie dobrze płuczemy letnią wodą, wycieramy ręcznikiem i, nie zapinając żadnej kieszeni, wieszamy do wyschnięcia w przewiewnym, ciepłym miejscu. Jeśli to możliwe – na zewnątrz. Można do środka włożyć stare gazety (kto je teraz czyta…) lub papierowe ręczniki i po kilku godzinach wyjąć i wyrzucić, tak aby plecak mógł wyschnąć. Tak czy owak, przy tych czynnościach może się zrobić szkoda lata…

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Specjalistka usług hotelarsko-gastronomicznych, z wykształcenia dietetyk, absolwentka SGGW.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 października

Czwartek, XXVII Tydzień zwykły
Otwórz, Panie, nasze serca,
abyśmy uważnie słuchali słów Syna Twojego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 11, 5-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Teresy od Jezusa 6-14 X
+ Nowenna do św. Jadwigi Śląskiej 7-15 X

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter