8 grudnia
środa
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Znani są już członkowie nowego Parlametu Europejskiego

Ocena: 3.1
361

W Strasburgu oficiajnie ukonstytuował się Parlament Europejski 9. kadencji. Rozpoczął działalność z siedmioma frupami

fot. PAP/Radek Pietruszka

W PE po majowych eurowyborach doszło do większej niż kiedykolwiek wymiany europosłów. 61 proc. mandatów zdobyły osoby, które nie zasiadały wcześniej w ławach PE. W Parlamencie będzie też więcej kobiet - europosłanki stanowią 40 proc. składu PE - w porównaniu z 37 proc. w minionej kadencji.

Najmłodszym europosłem jest pochodząca z Danii 21-letnia Kira Marie Peter-Hansen, najstarszym – b. premier Włoch Silvio Berlusconi, który ma 82 lata.

Nowy parlament składa się z siedmiu grup politycznych - o jedną mniej niż w poprzedniej kadencji. Są to kolejno według wielkości: Grupa Europejskiej Partii Ludowej/Chrześcijańscy Demokraci (EPP), do której należą PO i PSL, Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim (S&D), w której zasiadają europosłowie SLD i Wiosny oraz Grupa Renew Europe. Pozostałe grupy to: Zieloni/Wolny Sojusz Europejski (Greens/EFA), Tożsamość i Demokracja (ID), Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR), w której zasiadają europosłowie PiS, a także Zjednoczona Lewica Europejska/Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL).

Obradom pierwszej po wyborach europejskich sesji plenarnej przewodził ustępujący przewodniczący PE Antonio Tajani.

Podczas inauguracyjnej sesji nie obyło się bez incydentów. Gdy wybrzmiewała "Oda do radości", hymn Unii Europejskiej, brytyjscy europosłowie z Partii Brexitu odwrócili się plecami do prezydium. Natomiast prounijni brytyjscy europosłowie wystąpili na inauguracji w żółtych koszulkach z napisem "Stop Brexit". Przed budynkiem europarlamentu w Strasburgu odbył się protest przeciw decyzji o unieważnieniu mandatów trzech katalońskich separatystycznych polityków.

Europosłowie wybrali nowego szefa PE, który będzie pełnił swoją funkcję przez kolejne dwa i pół roku. Kandydaci do objęcia funkcji przewodniczącego zgłaszani są przez grupę polityczną lub 1/20 wszystkich posłów. Przewodniczący jest wybierany w głosowaniu tajnym. Aby zostać wybranym, kandydat musi zdobyć bezwzględną większość ważnych głosów, tj. 50 proc. plus jeden głos.

Nowym przewodniczącym PE został David Sassoli.

Po objęciu funkcji przez nowo wybranego przewodniczącego, Parlament wybrał 14 wiceprzewodniczących, a w czwartek pięciu kwestorów.

Nominacji wiceprzewodniczących dokonuje się na takich samych zasadach jak w przypadku przewodniczącego. Czternastu wiceprzewodniczących wybieranych jest w jednym głosowaniu bezwzględną większością oddanych głosów. Wiceprzewodniczący mogą w razie potrzeby zastępować przewodniczącego w wykonywaniu jego obowiązków, w tym w przewodniczeniu posiedzeniom plenarnym. Natomiast kwestorzy zajmują się sprawami administracyjnymi bezpośrednio dotyczącymi samych posłów. Wiceprzewodniczący i kwestorzy razem są również członkami Prezydium Parlamentu Europejskiego, organu odpowiedzialnego za sprawne funkcjonowanie instytucji.

Parlament Europejski w Strasburgu wybrał w środę w trzech rundach głosowania 14 wiceprzewodniczących. Wiceprzewodniczący wybrani zostali na okres dwóch i pół roku. Jedenastu wiceprzewodniczących wybrano w pierwszej turze głosowania, dwóch w drugiej, a ostatniego w trzeciej.

Nowi wiceprzewodniczący pochodzą z sześciu grup politycznych i dziesięciu państw członkowskich. W pierwszej turze oprócz Ewy Kopacz zostali wybrani: Mairead McGuinness, Rainer Wieland, Othmar Karas i Livia Jaroka z chadeków; Pedro Silva Pereira, Katarina Barley i Klara Dobrev z socjalistów, dwie kandydatki grupy Odnowić Europę - Nicola Beer i Dita Charanzova, a także Heidi Hautala z Zielonych. W drugiej turze listę wiceprzewodniczących poszerzyli Marcel Kolaja (Zieloni) i Dimitrios Papadimulis (GUE/NGL).

W ostatniej, trzeciej turze, która została przeprowadzona elektronicznie, kandydata EKR Zdzisława Krasnodębskiego pokonał europoseł niezrzeszony Fabio Massimo Castaldo. Za kandydaturą Krasnodębskiego zagłosowało 85 europosłów, a Castaldy - 248. W tej turze oddano 350 ważnych głosów.

Wiceprzewodniczący mogą w razie potrzeby zastępować przewodniczącego w wykonywaniu jego obowiązków, w tym w kierowaniu posiedzeniem plenarnym. Są oni również członkami Prezydium – organu odpowiedzialnego za wszystkie sprawy administracyjne, kadrowe i organizacyjne.

W środę PE głosował nad składem swoich komisji stałych i podkomisji. Natomiast w czwartek eurodeputowani omówią wyniki szczytu UE poświęconego przede wszystkim nominacjom na najwyższe stanowiska w unijnych instytucjach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 grudnia

Środa, II Tydzień Adwentu
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Oto Ja służebnica Pańska,
niech Mi się stanie według twego słowa!

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter