28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rafalska: apelujemy do rodziców o zakończenie protestu w Sejmie

Ocena: 0
2073

– Apeluję o zakończenie protestu w Sejmie, rządowi zależy na kompromisie – oświadczyła w sobotę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, która w siedzibie resortu podsumowała działania rządu PiS na rzecz osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

fot. PAP/Radek Pietruszka

– Chcielibyśmy, żeby ten protest się zakończył i bezustannie apelujemy też do rodziców o zakończenie tego protestu – powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami Rafalska, przypominając, że w sobotę przypada Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Zapewniła też, że jeśli protestujący w Sejmie będą chcieli się z nią spotkać, to propozycja spotkania jest nadal aktualna.

– Rządowi niezwykle zależy na tym, żeby doszło do kompromisu – mówiła Rafalska, dodając też, że "prawdziwy kompromis polega na tym, że (obie strony) spotykają się w połowie drogi". Jak mówiła, to nie strona rządowa "ma twarde i nieprzejednane stanowisko"; zapewniła, że rząd stara się spełnić postulaty protestujących trzeci tydzień w Sejmie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Rafalska wymieniła m.in. propozycję publicznej daniny, nad którą obecnie pracuje resort finansów (jej szczegóły – jak poinformowała – mają zostać przedstawione wkrótce), a także utworzenia funduszu solidarności społecznej oraz poprawy dostępności do rehabilitacji. Przypomniała też, że rząd przyjął w ubiegłym tygodniu projekt ustawy, który zrównuje wysokość renty socjalnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Podała, że pierwsza z tych rent wynosi obecnie 84 proc. tego drugiego świadczenia. Według Rafalskiej skutki finansowe tego projektu to 540 mln złotych.

Przekonywała też do propozycji nielimitowanego dostępu osób niepełnosprawnych do usług rehabilitacyjnych, a także sprzętu medycznego i ortopedycznego. "To są te oczekiwania podnoszone przez te środowiska od wielu lat" – zaznaczyła minister.

Towarzyszący Rafalskiej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk poinformował, że po podniesieniu renty socjalnej te osoby, które protestują w Sejmie, od 1 czerwca br. z budżetu państwa będą otrzymywać 2,5 tys. zł netto miesięcznie na siebie i na podopiecznego.

– Żebyśmy mieli jasność – po tym, kiedy rząd zdecydował o podniesieniu renty socjalnej do kwoty 1029 zł brutto, to mamy taką sytuację, że te osoby, które protestują w Sejmie łącznie z budżetu państwa co miesiąc będą otrzymywać 2,5 tys. zł netto na siebie i na podopiecznego – powiedział Marczuk. Wymienił elementy tej kwoty: świadczenie pielęgnacyjne – 1477 zł, renta socjalna – 850 zł i zasiłek pielęgnacyjny – 153 zł.

– Do tego (...) doliczamy 529 zł składek na emeryturę, rentę i do NFZ – dodał.

Szefowa MRPiPS zwróciła również uwagę, że "bardzo intensywnie" pracuje komisja przygotowująca propozycje nowego orzecznictwa w Polsce. – Wszystkie środowiska osób niepełnosprawnych od dawna mówiły, że jest to system tak dalece rozproszony, że wymaga ujednolicenia, wymaga głębokich zmian i my te zmiany przygotowywaliśmy. Ta komisja sfinalizuje już swoje propozycje, one będą miały kształt ustawy – poinformowała Rafalska.

Minister zapewniła ponadto, że podczas trwającego od ponad dwóch tygodni protestu w Sejmie nigdy intencją rządu nie było "dzielenie jakichkolwiek środowisk". – Ten podział dokonał się znacznie wcześniej, kiedy opiekunowie zostali podzieleni na opiekunów osób dorosłych niepełnosprawnych i opiekunów dzieci niepełnosprawnych – dzieci, które też są przecież już dzisiaj osobami dorosłymi – powiedziała szefowa MRPiPS. Przypomniała przy tym, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku, nie można dzielić osób niepełnosprawnych ze względu na to, kiedy powstała ich niepełnosprawność.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podsumowało też dotychczasowe działania rządu PiS na rzecz osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. – W ciągu dwóch lat rządów PiS w roku 2016-2017 wydatki na opiekunów i osoby niepełnosprawne wzrosły niemalże do 3 mld zł. Jeżeli do tego doliczymy wydatki, które są zaplanowane też na program "Za życiem", który jest liczony na 3 mld zł w perspektywie 5 lat, to one przekroczą kwotę, o której mówię – powiedziała Rafalska.

Do najważniejszych wydatków na rzecz osób niepełnosprawnych Rafalska zaliczyła wzrost w marcu 2017 r. renty socjalnej "niemalże o 100 zł", czyli o 13 proc. Przypomniała też, że zwiększono środki na rozwój środowiskowych domów samopomocy. Na ten cel – jak mówiła – przeznaczono o 158 mln zł więcej, z kolei w samym 2017 r. powstały 432 nowe ośrodki. Dodała, że podniesiono także o 1,2 tys. zł roczne dofinansowanie dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej.

O sprawie protestujących – jak mówiła – rozmawiała także z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą po jej czwartkowej wizycie w Sejmie. Podkreśliła, że małżonka prezydenta zawsze wykazywała troskę dla osób niepełnosprawnych.

Odniosła się także do złożonego w piątek przez PO projektu ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Zakłada on m.in. wprowadzenie "urlopu wytchnieniowego" dla wszystkich osobiście opiekujących się osobami niesamodzielnymi oraz "czeku opiekuńczego" dla tych opiekunów, którzy łączą pracę z opieką. Rafalska zapewniła, że rząd ma własne propozycje systemowe, mierzalne, policzalne, pasujące do kompleksowych rozwiązań. – Nie będziemy realizować programu ugrupowania, który swoje pomysły mógł realizować przez osiem lat. Ale oczywiście zapoznam się z tym projektem – dodała minister.

Resort poinformował też o wielu listach, e-mailach od rodziców, opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy docenili dotychczasowe propozycje rządu PiS i wyrazili "uznanie za podjęcie dialogu zarówno z protestującymi w Sejmie jak i przedstawicielami szerokie środowiska osób niepełnosprawnych".

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie wraz z podopiecznymi od 18 kwietnia, domagają się wprowadzenia dodatku "na życie" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Według aktualnej propozycji protestujący domagają się, by dodatek był wprowadzany krocząco – 300 zł od czerwca 2018 r., 400 zł od stycznia 2019, a 500 zł od stycznia 2020 roku.

Kolejny postulat to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz z jej stopniowym podwyższaniem do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

Norbert Nowotnik, Paweł Dembowski (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 czerwca

Wtorek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8, 23-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter