11 grudnia
poniedziałek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Wy jesteście nosicielami naszych najważniejszych treści"

Ocena: 0
739

Z okazji obchodzonego 1 pażdziernika Międzynarodowego Dnia Osób Starszych oraz trzeciej rocznicy działalności Dziennych Domów i Klubów "Senior plus" w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się III Spotkanie Seniorów.

fot. PAP/Paweł Supernak

– Jesteście ostoją wartości w dzisiejszych trudnych czasach dla rodzin – powiedziała w czwartek podczas spotkania z seniorami wicepremier Beata Szydło. Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podkreśliła, że rząd chce stworzyć jak najlepsze warunki do aktywności seniorów.

Szef KPRM Michał Dworczyk odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego do uczestników spotkania. Premier życzył seniorom zdrowia, satysfakcji z życiowego dorobku oraz odczuwanego na co dzień szacunku.

– Chcę, aby Polska, nasza wspólna ojczyzna, była państwem równych szans i możliwości. By była przyjazna dla wszystkich obywateli. Pragnieniem naszego rządu jest, aby seniorzy w naszym kraju czuli się doceniani i bezpieczni, aby zachowali jak najlepsze zdrowie i w pełni uczestniczyli w życiu społecznym – podkreślił premier.

Dodał, że właśnie temu służą dzienne domy i kluby w ramach programu "Senior plus", które umożliwiają rozwijanie zainteresowań i pasji, a także dają opiekę i rehabilitację potrzebującym. – Chcemy zapewnić Państwu godną i bezpieczną jesień życia. Państwa bagaż doświadczeń i życiowa mądrość są dla wielu źródłem inspiracji i motywacji do działania. Wierzymy, że Państwa doświadczenie połączone z aktywnością ludzi młodych jest szansą na międzypokoleniowe spotkania, które służą nam wszystkim – napisał premier.

Wicepremier Szydło, zwracając się do seniorów, wyraziła nadzieję, że programy wprowadzone w ostatnich latach przez rząd PiS "chociaż w pewnym stopniu" poprawiły życie seniorów.

– Państwo, będąc tutaj, swoją obecnością świadczycie, że bez względu na wiek, bez względu na to, jaką pozycję ktoś zajmuje i skąd pochodzi, zawsze ma do wypełnienia ważną misję – powiedziała Szydło.

–  Państwa obecność, państwa funkcjonowanie w środowiskach ma znaczenie nieprzecenione. To wy jesteście ostoją wartości, które dla nas wszystkich są ważne. Bardzo często to państwo jesteście w dzisiejszych trudnych czasach dla rodzin tymi osobami, które powodują, że te rodziny jeszcze chcą ze sobą rozmawiać. Wy jesteście nosicielami naszych najważniejszych treści – tej kultury, tradycji, które wynosimy z domu rodzinnego – podkreśliła wicepremier.

Z kolei minister Rafalska zaznaczyła, że osoby starsze mogą być i są aktywne, mobilne, pełne pasji. – Chcemy zrobić wszystko, żeby jako rząd współtworzyć te dobre warunki do realizacji zainteresowań, pasji, właśnie w wieku senioralnym. To jest tak, że czasami wcześniejsze obciążenie obowiązkami zawodowymi, rodzinnymi sprawia, że na nic więcej nie mamy czasu. I dzisiaj te odłożone na wieczne nigdy lektury mogą być przeczytane, pasje odkryte i zrealizowane – powiedziała szefowa MRPiPS.

Podkreśliła, że swoją aktywność osoby starsze mogą realizować m.in. poprzez udział w dziennych domach i klubach "Senior plus". – Bardzo nas cieszy, że coraz więcej placówek "Senior plus" powstaje w małych miejscowościach. Widać, że coraz więcej seniorów chce wychodzić z domu i być aktywnymi" – zaznaczyła Rafalska.

Wcześniej na konferencji prasowej szefowa MRPiPS poinformowała, że w 2017 r. 47,8 proc. placówek w ramach programu "Senior plus" powstało w miejscowościach do 3 tys. mieszkańców.

Jak dodała, od 2015 r. na wsparcie aktywności osób starszych przeznaczono 270 mln zł – 120 mln na Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) i 150 mln na program "Senior Plus".

Jedna z uczestniczek spotkania w MRPiPS Lucyna Domurat z Olsztyna przyznała w rozmowie z PAP, że domy i kluby "Senior plus" są potrzebne, szczególnie dla osób samotnych. "Nie pozostają sami w domu, tylko wychodzą. Spotykamy się, rozmawiamy, mamy gimnastykę, basen, wykonujemy szereg robótek – szydełkowych, z papieru. Jesteśmy bardzo zadowoleni" – podkreśliła.

Program "Senior Plus" na lata 2015-20 (znany wcześniej jako "Senior–Wigor") jest skierowany do samorządów prowadzących albo zamierzających otworzyć domy lub kluby dziennego pobytu dla seniorów. Z placówek mogą korzystać osoby powyżej 60. roku życia, które są nieaktywne zawodowo. Seniorzy mogą spędzać czas w ośrodkach od poniedziałku do piątku – przez kilka godzin dziennie. Mogą tam korzystać z pomieszczeń do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. Mają też możliwość zjedzenia ciepłego posiłku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 grudnia

Poniedziałek, II Tydzień Adwentu
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 5, 17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter