19 sierpnia
piątek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prokuratura zdelegalizuje stowarzyszenie Duma i Nowczesność

Ocena: 0
2238

– Prokuratura już działa w kierunku delegalizacji stowarzyszenia "Duma i nowoczesność"; policja będzie te działania wspierała – zapewnił szef MSWiA Joachim Brudziński. Zaznaczył, że "w demokracji liberalnej państwo nie ma nieograniczonych niczym metod zakazywania działalności stowarzyszeniom".

fot. PAP/Leszek Szymański

– Prawo o stowarzyszeniach jest skonstruowane w ten sposób, że stowarzyszenia podlegają nadzorowi starosty właściwego ze względu na siedzibę stowarzyszenia, a decyzję o delegalizacji stowarzyszenia może wdać sąd na wniosek organu nadzorującego lub prokuratura – przypomniał.

– Jeszcze raz podkreślam, że kompetencje do orzekania o odmowie rejestracji lub zakazie działalności stowarzyszenia z powodów wynikających z art. 13 konstytucji, przysługuje wyłącznie sądom, natomiast prokuratura już działa w kierunku delegalizacji stowarzyszenia "Duma i nowoczesność". Zapewniam państwa, że i tutaj policja będzie te działania wspierała. My w przeciwieństwie do naszych poprzedników pokazujemy, że państwo polskie działa i od razu odpowiednie służby podejmują kroki, aby to stowarzyszenie zdelegalizować. Zrobimy wszystko, co w granicach prawa, choć należy pamiętać, że w demokracji liberalnej państwo nie ma nieograniczonych niczym metod zakazywania działalności stowarzyszeniom – powiedział.

Brudziński podkreślił, że po emisji materiału TVN24 służby podjęły "zdecydowane, szybkie oraz skuteczne działania wobec osób i organizacji". Przypomniał, że czynności w tej sprawie prokuratura zleciła Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. – W efekcie do pierwszych zatrzymań doszło już po 48 godzinach od emisji materiału – mówił Brudziński.

– Można z całą pewnością stwierdzić, iż pomimo tych absolutnie karygodnych i nieakceptowalnych postaw związanych z gloryfikowaniem totalitaryzmów, Polska jest krajem bezpiecznym i tolerancyjnym. To w krajach zachodnioeuropejskich dochodzi do napadów na emigrantów, podpaleń ośrodków. U nas pojedyncze przypadki są nagłaśniane, a zdarzają się sporadycznie. Nie ma powodu, by mówić, że w Polsce panuje radykalizm, rasizm, czy ksenofobia – podkreślił minister. Dodał, że bezpieczeństwo Polaków jest priorytetem rządu, a podejmowane działania przynoszą efekty – w minionym roku wzrosła wykrywalność przestępstw.

– Wbrew tezom powielonym przez niektóre media Polski nie zalewa fala nazistów, przestępstwa z nienawiści to promil wszystkich przestępstw, ale jak zaznaczyłem na początku, nie ma dla nich przyzwolenia – podkreślił szef MSWiA.

Olga Zakolska, Karolina Kropiwiec, Paweł Żebrowski, Marcin Chomiuk (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

Piątek, XX Tydzień zwykły – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
Cierpieli głód i pragnienie *
i wygasało w nich życie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter