24 marca
niedziela
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent: dobre wynagrodzenie pracownika gwarantem rozwoju gospodarki

Ocena: 0
149

– Polska gospodarka nie będzie się dobrze rozwijała, jeżeli pracownik nie będzie dobrze wynagradzany – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Zaapelował do przedsiębiorców, aby rozważyli podwyżki płac dla kobiet, które mogą rezygnować z pracy z powodu 500 plus.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

– Wrócę do bardzo krytykowanego mojego poglądu. Kiedy pojawił się program 500 plus niektóre środowiska podniosły lament, że teraz kobiety będą się zwalniały z pracy. Powiedziałem i powtórzę to jeszcze raz: Tak będą się zwalniały z pracy, która jest płacona 1,2 tys. zł na rękę miesięcznie. Bo jeżeli ta pani ma dwoje dzieci i miała rodzina niskie dochody, to ona dostaje 1 tys. zł miesięcznie od państwa. I trudno mi się dziwić, że ona mówi: "To mi w takim razie nie opłaca się zostawić swoich dzieci i za 1,2 tys. zł pracować, nie zajmując się nimi. To lepiej, żebym poświęciła dla nich czas" – powiedział prezydent, inaugurując w czwartek Kongres 590 w Rzeszowie.

– Bardzo proszę, żeby ci przedsiębiorcy rozważyli, czy ta pani nie zdecyduje się na pracę za 2,5 tys. zł miesięcznie na rękę – wskazał. – Bo ja myślę, że 2,5 tys. zł plus 1 tys. zł to razem 3,5 tys. zł. A to już stanowi istotną różnicę. A w Polsce każdy liczyć potrafi – tłumaczył Duda.

– I bardzo proszę, żeby myśląc o programie 500 plus i o tym, co polski rząd robi dla godnego życia polskiej rodziny, brać również pod uwagę te proste, niezwykle proste rachunki ekonomiczno-społeczne. Bo moim zdaniem to właśnie jest mechanizm rozwoju polskiej gospodarki. Nie będzie się ona dobrze rozwijała, jeżeli pracownik nie będzie dobrze wynagradzany – podkreślił prezydent.

Zdaniem głowy państwa płaca jest także elementem konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami o najlepszych pracowników. – Moją wielką ambicją jest to, żebyśmy pod względem płac, a więc poziomu życia rodzin zbliżali się do Europy Zachodniej. Nie będziemy się zbliżali, jeżeli Polska będzie krajem taniej siły roboczej – zaznaczył Duda.

Aneta Oksiuta (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -