10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Reforma banku watykańskiego

Ocena: 0
537

Instytut Dzieł Religijnych, popularnie zwany bankiem watykańskim, dostosowuje się do konstytucji Praedicate Evangelium, która reformuje Kurię Rzymską.

fot. Vatican Media

Odchudzone zostają struktury zarządzania i precyzyjniej określone funkcje, by uniknąć konfliktu interesów. Zamiast kolegialnego kierownictwa przechodzi się do jednego dyrektora odpowiadającego za całość działań Instytutu.

Cztery lata po ostatniej rewizji statutów Instytutu Dzieł Religijnych w watykańskiej instytucji finansowej wprowadzane są kolejne reformy mające dostosować ją do ducha nowej konstytucji apostolskiej Praedicate Evangelium. Stanowią one m.in. pięcioletnie mandaty kierownicze, które tylko raz mogą zostać odnowione oraz dążą do bardziej precyzyjnego określenia funkcji, by uniknąć chociażby powielania pełnienia tych samych obowiązków przez różne osoby.

Czytamy o tym w papieskim chirografie (piśmie odręcznym) i nowych statutach, które zostały opublikowane 7 marca z zadaniem odnowienia Instytutu, którego celem jest, jak czytamy, „zapewnienie opieki i zarządzania majątkiem ruchomym i nieruchomym przekazanym lub powierzonym przez osoby fizyczne lub prawne i przeznaczonym na dzieła religijne lub charytatywne”.

Wprowadzone zmiany mają na celu wyraźniejsze określenie i rozróżnienie ról i obowiązków poszczególnych organów Instytutu. Rada Nadzorcza jest odpowiedzialna za określenie linii strategicznych, polityki ogólnej i nadzór nad działalnością IOR. Natomiast dyrektor generalny odpowiada za zarządzanie i administrowanie Instytutem. Dyrektor generalny nadal będzie powoływany przez Radę Nadzorczą i zatwierdzany przez Komisję Kardynalską, ale odtąd „na podstawie krótkiej listy co najmniej trzech odpowiednich kandydatów”. Może być zatrudniony na czas nieokreślony lub określony.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 10 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Zwyczajność, prostota, skromność

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter