12 czerwca
środa
Janiny, Onufrego, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie z Parą Prezydencką

Ocena: 5
267

Tradycyjnie już w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie przedstawicieli wyznań oraz mniejszości narodowych i etnicznych z Parą Prezydencką. 

Fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda, zwracając się do zebranych, podkreślił, że dla niego pojęcie „naród polski” jest szerokie – obejmuje tych, którzy kochają Polskę, dla których jest ona droga, którzy miłują polską tradycję, ziemię i wszystko co polskie – bez względu na ich pochodzenie i wyznanie.

Podziękował za przyjęcie uchodźców wojennych z Ukrainy i duchowe przygotowanie Polaków do tego, za instytucjonalne organizowanie pomocy i promowanie jej. Wyraził także wdzięczność za współodpowiedzialność za Rzeczpospolitą.

Prezydent, przypominając także skandaliczne zachowanie jednego z posłów Konfederacji w Sejmie, który brutalnie zakłócił świętowanie chanuki, podziękował, że wobec tego aktu barbarzyństwa „byliśmy razem”, wspierając Żydów. Wyznał, że ten akt przemocy dotknął go osobiście, tak jakby ktoś znieważał symbole ważne dla chrześcijaństwa.

Andrzej Duda, wyznając wiarę w opiekę Opatrzności nad Polską, wskazał, że wiara łączy nas w sensie duchowym, co dla niego osobiście jest ważne i co uważa za państwotwórcze.

W imieniu wszystkich przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich i religii w Polsce głos zabrał kard. Kazimierz Nycz.

Przychodzimy do Pana Prezydenta, jak do domu i serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Do domu, który Pan Prezydent tworzy nie tylko dla mieszkańców i pracowników urzędu. Do domu otwartego dla wszystkich, którzy są powierzeni pieczy Urzędu Prezydenckiego, Polaków i gości z innych narodów i kontynentów mieszkających w Polsce. To niewątpliwie trudne zadanie, bo w domu każdy chce być ciepło przyjęty i czuć się, jak u siebie.

Zauważył, że spotkanie odbywa się w tygodniu ekumenicznym, poprzedzonym Dniem Judaizmu, a kończonym Dniem Islamu. Podkreślając pluralizm religijny w Polsce, powiedział, że „od ponad 100 lat Kościoły, szczególnie w tym czasie, modlą się o jedność, rozmawiają i współpracują, mimo różnic w doktrynie, wierze i historii. Potrafimy to robić”.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Jako tacy, niestety jeszcze podzieleni, przychodzimy do Pana Prezydenta, oferując jako wierzący w Boga, gotowość do budowania naszej Ojczyzny-Polski w naszej różnorodności na miarę odpowiedzialności, jaką chcemy mieć jako ludzie wierzący. W imię autonomii i współpracy Kościołów, religii i państwa, nie jako sugerujący rozwiązania, ale jako uczestnicy tego wspólnego bycia dla dobra

– powiedział kard. Nycz.

Odnosząc się do różnorodności religijnej, wskazał, że może ona być pewnym wzorem dla tego „pluralizmu, jaki cechuje i musi cechować życie społeczne i polityczne”. 

W imieniu Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej głos zabrał jej przewodniczący, bp Andrzej Malicki, superintendent Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Podkreślił, że Polska od wieków była wielonarodowa, wielokulturowa i wieloreligijna, budowała społeczeństwo pluralistyczne. Zwrócił uwagę na wagę szacunku okazywanego zwłaszcza mniejszościom. Przywołał konfederację warszawską, która gwarantowała w Polsce wolność religijną, podczas gdy w Europie trwały religijne walki i płonęły stosy.

Powinniśmy działać jako siła przemiany społecznej, wspierając sprawiedliwość, pokój i prawa człowieka

– mówił.

Głos w imieniu społeczności żydowskiej zabrał naczelny rabin Polski, Michael Schudrich. Podkreślił, że najważniejszym życzeniem na nowy rok jest pokój, którego wciąż brakuje w Ukrainie czy Ziemi Świętej. Przytaczając fragment Talmudu, podkreślił, że bez prawdy nie ma pokoju. 

Życzenia w imieniu społeczności muzułmańskiej złożył mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz. Życząc zdrowia, pokoju i spokoju w rodzinie, w pracy, miedzy sąsiadami, podkreślił, że w Polsce „jesteśmy dobrą wspólnotą międzyreligijną. Żyjemy razem na jednej ziemi, naszej polskiej ziemi”.

W imieniu Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych głos zabrał jej wiceprzewodniczący, Grzegorz Kuprianowicz, przedstawiciel mniejszości ukraińskiej. Zapewnił o modlitwie o pokój, zwłaszcza w Ukrainie, Ziemi Świętej, o spokój w Polsce. 

Podczas spotkania zaśpiewał Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra, wykonując m. in. „Benedictio” z Mszy a-mol Moniuszki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 czerwca

Środa, X Tydzień zwykły
Naucz mnie, Boże, chodzić Twoimi ścieżkami,
prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 17-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter